statystyki

Najwięksi coraz lepiej widoczni: Spółki muszą mieć skuteczne środki do identyfikacji swoich akcjonariuszy

autor: Patryk Słowik22.05.2018, 20:00

Spółki muszą mieć skuteczne środki do identyfikacji swoich akcjonariuszy, by móc się z nimi na bieżąco komunikować. A posiadacze walorów mają prawo wiedzieć, co ci z największym portfelem planują robić w najbliższych latach w spółce. To główne cele nowelizacji ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych. Jej projekt zostanie zaprezentowany w najbliższych tygodniach.

Rodzima ustawa ma stanowić wdrożenie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 2017/828 z 17 maja 2017 r. Unijni decydenci uznali, że rynek kapitałowy musi być przede wszystkim bezpieczny. A żeby taki był, nie może opierać się na anonimowości. Obecnie bowiem dochodzi do sytuacji, w których wszystko wskazuje na to, że duży gracz pociąga w spółce za wiele sznurków; formalnie jednak go w ogóle wśród akcjonariuszy nie ma. Niektórzy inwestorzy kryją się za podmiotami świadczącymi usługi przechowywania akcji lub prowadzenia rachunków papierów wartościowych.

Dyrektywa – a w ślad za tym polska ustawa – ma zachęcać do promowania długoterminowego inwestowania. Jednym z pomysłów osiągnięcia tego celu było uprzywilejowanie udziałowców i akcjonariuszy z co najmniej dwuletnim stażem. Przysługiwałoby im więcej praw głosu z akcji niż pozostałym. Na etapie prac w europarlamentarnej komisji pomysł ten jednak upadł. Ostatecznie ograniczono się do nałożenia na inwestorów instytucjonalnych oraz podmioty zarządzające aktywami obowiązków opracowania i upubliczniania swojej polityki zaangażowania w spółkę oraz obowiązków informowania o sposobach realizacji tej polityki. Podmioty zarządzające aktywami będą też musiały udzielać informacji, czy i w jaki sposób działają na rzecz długoterminowego interesu inwestorów. W praktyce więc zwiększy się przede wszystkim katalog obowiązków informacyjnych dla największych rynkowych graczy. A ci mniejsi będą mogli decydować o inwestycjach po zapoznaniu się z wiadomościami. 


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane