Rząd chce surowiej karać za drobne kradzieże

autor: Piotr Szymaniak16.05.2018, 07:10; Aktualizacja: 16.05.2018, 07:49
Przyjęta przez rząd nowelizacja wprowadza elektroniczny rejestr sprawców, podejrzanych i obwinionych o popełnienie wykroczeń przeciwko mieniu (kradzież, paserstwo, niszczenie mienia, kradzież leśna).

Przyjęta przez rząd nowelizacja wprowadza elektroniczny rejestr sprawców, podejrzanych i obwinionych o popełnienie wykroczeń przeciwko mieniu (kradzież, paserstwo, niszczenie mienia, kradzież leśna).źródło: ShutterStock

Sprawcy drobnych kradzieży mają być surowiej karani. Taki efekt – zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości – ma przynieść nowelizacja kodeksu wykroczeń. Projekt, który został wczoraj zatwierdzony przez Radę Ministrów, obniża próg kradzieży z jednej czwartej minimalnego wynagrodzenia (co dziś stanowi 525 zł) do stałej kwoty 400 zł. Brak powiązania progu (do wartości którego czyn stanowi wykroczenie, a powyżej którego już przestępstwo) ze stale rosnącą minimalną płacą sprawi, że granica nie będzie co roku podnoszona.

Od wprowadzenia zasady, zgodnie z którą próg kradzieży stanowi 25 proc. płacy minimalnej, w ciągu pięciu lat wzrósł on z 400 zł w 2013 r. do 525 zł w 2018 r. Obniżka ma sprawić, że więcej kradzieży będzie traktowane jak przestępstwa, za co wymierzane są surowsze kary. Przy wykroczeniu sprawcy grozi ograniczenie wolności, grzywna (do 5 tys. zł) i do 30 dni aresztu. W przypadku przestępstwa w grę wchodzi kara ograniczenia wolności, grzywny lub od trzech do pięciu lat więzienia. Przynajmniej teoretycznie. W praktyce jednak często zdarza się, że sprawca kradzieży mienia o wartości poniżej progu na pewno zostanie ukarany (kodeks wykroczeń nie przewiduje możliwości umorzenia ze względu na znikomą szkodliwość społeczną czynu), podczas gdy sprawca kradzieży mienia powyżej progu może liczyć na umorzenie.

Przyjęta przez rząd nowelizacja wprowadza elektroniczny rejestr sprawców, podejrzanych i obwinionych o popełnienie wykroczeń przeciwko mieniu (kradzież, paserstwo, niszczenie mienia, kradzież leśna). Rejestr ma stanowić bat przede wszystkim na tzw. zawodowych złodziei sklepowych i pozwolić na sumowanie wykroczeń i traktowanie ich jako przestępstwo ciągłe.


Pozostało 36% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • yanek(2018-06-04 08:01) Zgłoś naruszenie 00

    czy niepowinno byĉ odwrotnie? "W praktyce jednak często zdarza się, że sprawca kradzieży mienia o wartości poniżej progu na pewno zostanie ukarany (kodeks wykroczeń nie przewiduje możliwości umorzenia ze względu na znikomą szkodliwość społeczną czynu), podczas gdy sprawca kradzieży mienia powyżej progu może liczyć na umorzenie." ???

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane