Uciążliwość służebności gruntowej może uzasadniać jej zniesienie

autor: Adam Sroga04.05.2018, 18:00; Aktualizacja: 04.05.2018, 18:55
Prawomocne orzeczenie sądu stanowi podstawę wykreślenia służebności z księgi wieczystej. Zwolnienie służebności następuje w tym przypadku nieodpłatnie.

Prawomocne orzeczenie sądu stanowi podstawę wykreślenia służebności z księgi wieczystej. Zwolnienie służebności następuje w tym przypadku nieodpłatnie.

Służebność gruntowa zwiększa użyteczność jednej nieruchomości kosztem drugiej. Poprawia sytuację właściciela nieruchomości, który z różnych względów nie może w pełni korzystać ze swojego prawa własności. Z drugiej jednak strony może wiązać się z dużą uciążliwością dla nieruchomości obciążonej. Uciążliwością tak dużą, że uzasadniać może dążenia właściciela tej nieruchomości do zniesienia służebności. Prawo przewiduje takie sytuacje.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Wrocławianka(2018-05-11 17:56) Zgłoś naruszenie 00

  Polska kieruje się swoimi prawami.

  Odpowiedz
 • ..(2018-05-05 19:44) Zgłoś naruszenie 40

  Na jakiej podstawie prawnej Sąd Najwyższy wymyślił sobie służebność gruntową treścią odpowiadającą służebności przesyłu ? Na jakiej podstawie właściciel nieruchomości, przez którą przebiega np. rura z gazem albo linia energetyczna miał się domyślać, że przeciwko niemu biegnie zasiedzenie, skoro zamknięty katalog ograniczonych praw rzeczowych do 2008 r. nie przewidywał służebności przesyłu tylko gruntową i nigdy nie przewidywał służebności gruntowej treścią odpowiadającej służebności przesyłu ? Zawsze mi się wydawało, że powszechna znajomość prawa zakłada znajomość aktów prawnych wymienionych jako źródła prawa w art. 87 konstytucji i nie ma tam orzeczeń Sądu Najwyższego i nie mam obowiązku ich znać. Okazuje się jednak, że orzecznictwo SN przyjęło nadrzędną rolę nad własnością wymyślonej przez siebie konstrukcji - służebności gruntowej odpowiadającej treści służebności przesyłu. Konstrukcji szkodliwej dla właścicieli nieruchomości i korzystnej dla zakładów przemysłowych.Skoro katalog ograniczonych praw rzeczowych jest ograniczony i nie przewiduje konstrukcji służebności gruntowej odpowiadającej treści służebności przesyłu oznacza to, że orzeczenia te są bezprawne.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2018-05-05 12:44) Zgłoś naruszenie 43

  Tyle już nieruchomości nakradli , że zaczynają im ciążyć ich własne , czerwone przepisy . "Prawne" .

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane