statystyki

Nowy instytut. Stare problemy? Przestępcy gospodarczy nadal są sprytniejsi od państwa

autor: Patryk Słowik, Jakub Styczyński25.04.2018, 07:22; Aktualizacja: 25.04.2018, 07:57
– Nie przesądzając o czyjejkolwiek winie, warto, aby biegli intensywnie pracowali przykładowo nad sprawą GetBack – stwierdza wiceminister Warchoł.

– Nie przesądzając o czyjejkolwiek winie, warto, aby biegli intensywnie pracowali przykładowo nad sprawą GetBack – stwierdza wiceminister Warchoł.źródło: ShutterStock

Prokuratura postuluje, by to zmienić, powołując Instytut Ekspertyz Ekonomicznych. Od wszczęcia postępowania przez prokuraturę do wydania wyroku w sprawach znacznych nadużyć finansowych mija przeciętnie około pięciu lat. Wąskim gardłem jest oczekiwanie na opinie biegłych.

Prokuratorzy na profesjonalne analizy ekonomiczne muszą często czekać nawet dwa lata. Z danych Najwyższej Izby Kontroli wynika, że blisko 90 proc. sędziów i 75 proc. śledczych uważa, że to właśnie z tego powodu postępowania karne się przeciągają.

– Wyspecjalizowana instytucja, która na zlecenie prokuratury i sądów opracowywałaby opinie, pozwoliłaby na skrócenie oczekiwania. A tym samym przyczyniłaby się do przyspieszenia postępowań – mówi DGP Ewa Bialik z Prokuratury Krajowej. I dodaje, że prokuratura chciałaby powołania państwowego Instytutu Ekspertyz Ekonomicznych.

Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości, twierdzi, że to znakomity pomysł.

– Przestępczość gospodarcza jest skomplikowana i trudno – zarówno na etapie postępowania przygotowawczego, jak i sądowego – obejść się bez biegłych z zakresu rachunkowości czy bankowości. Niedobrze, gdy prokuratura i sąd są zdane na łaskę lub niełaskę prywatnych podmiotów – zauważa wiceminister Warchoł.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • były inspektor(2018-04-25 08:48) Zgłoś naruszenie 100

  Była przecież w przeszłości wyspecjalizowana KONTROLA FINANSOWA.Ale przy przemianach "KOMUŚ" bardzo zależało by ją zlikwidować.Dlaczego- proszę się domyśleć?

  Odpowiedz
 • pplo(2018-04-25 09:08) Zgłoś naruszenie 21

  Będą nowe stołki,nowa kasa a dla obywateli nowe podatki na utrzymanie tego tworu

  Odpowiedz
 • Uyu(2018-04-25 17:14) Zgłoś naruszenie 11

  Jak się nie znają na prawie i powiązanych z tym branżach nie powinni być prokuratorami a co najwyżej pomagierami specjalistów. Należy przestać ich karmić A lepiej wydać na ekspertów Ale nie za 1.50 bo taki napiszę że ziemia jest płaska A prokuratorzyna broni tej tezy do upadłego. Procesy, eksperci itd w tym kraju to farsa. To tak jakby piekarz spytał się z filozofem idei o całokształt wszechświata.

  Odpowiedz
 • żul(2018-04-25 09:50) Zgłoś naruszenie 11

  Ciekawe jak ministerstwo znajdzie chętnych do pracy w tym instytucie? Wykwalifikowani biegli i audytorzy pracują w firmach prywatnych. Ministerstwo da im lepsze zarobki?

  Odpowiedz
 • diffe(2018-04-25 15:01) Zgłoś naruszenie 11

  Zamiast prawników specjalizować, to oni liczą na to, że dyletant tak na procesie odpyta biegłego, że złapie przestępce gospodarczego. Typowe myślenie magiczne. Ale tak jest jak zarządzają starcy, w których pojęciu nie może się pomieścić, że stare do jest tylko wino dobre.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane