statystyki

Polska Fundacja Narodowa musi ujawnić dane o wydatkach

autor: Emilia Świętochowska11.04.2018, 07:35; Aktualizacja: 11.04.2018, 09:39

Polska Fundacja Narodowa, firmująca m.in. głośną kampanię billboardową „Sprawiedliwe sądy”, musi ujawnić, z kim podpisywała umowy cywilnoprawne i na jakie kwoty. Wczoraj Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że dane o wydatkach PFN stanowią informację publiczną, a sama fundacja jest podmiotem zobowiązanym do jej udostępnienia.

– Oczywiście środki, którymi ona dysponuje, to nie są pieniądze publiczne w rozumieniu ustawy o finansach publicznych. Ale nie można pomijać faktu, że przekazały je spółki kontrolowane przez Skarb Państwa. A więc fundacja w ocenie sądu dysponuje majątkiem publicznym – powiedziała na rozprawie sędzia sprawozdawca Ewa Marcinkowska.

Skargę na odmowę udostępnienia swojego rejestru umów cywilnoprawnych przez kierownictwo PFN złożył w zeszłym roku dziennikarz i aktywista Jan Kunert. Prezes organizacji Cezary Jurkiewicz stwierdził, że informacje te stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa, którą fundacja ma obowiązek chronić. Zdaniem PFN upublicznienie danych o wydatkach naraziłoby na szkodę nie tylko ją samą, lecz także jej kontrahentów. Już po zainicjowaniu postępowania przed WSA fundacja usiłowała przekonywać, że jest podmiotem prywatnym, tworzonym przez swoich fundatorów. Nie ma przy tym większego znaczenia fakt, że wśród nich są spółki Skarbu Państwa. PFN zastrzegała też, że nie prowadzi działalności gospodarczej, a realizowane przez nią projekty nie mogą być utożsamiane z działaniami władzy publicznej.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane