Od trzech dni miało działać Centralne Repozytorium Elektronicznych Wypisów Aktów Notarialnych. System jest gotowy, ale przez zaniechanie MS nie można go uruchomić.
Od trzech dni miało działać Centralne Repozytorium Elektronicznych Wypisów Aktów Notarialnych. System jest gotowy, ale przez zaniechanie MS nie można go uruchomić.
/>
Choć nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym i niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r. poz. 398) weszła w życie 15 marca, to 9 kwietnia zaczęły obowiązywać zmiany w części odnoszącej się do notariuszy. Chodzi przede wszystkim o Centralne Repozytorium Elektroniczne Wypisów Aktów Notarialnych (CREWAN). Zgodnie z art. 92a prawa o notariacie (t.j. Dz.U. z 2017 poz. 2291 ze zm.) niezwłocznie po sporządzeniu aktu notarialnego zawierającego w swojej treści dane stanowiące podstawę wpisu do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego albo podlegającego złożeniu do akt rejestrowych podmiotu wpisanego do tego rejestru notariusz ma umieszczać w CREWAN jego elektroniczny wypis.
– W tym momencie sytuacja jest patowa. Od poniedziałku jako notariusz mam ustawowy obowiązek umieszczania elektronicznego wypisu w repozytorium. W dodatku przepis obliguje mnie, bym zrobił to niezwłocznie. Tymczasem w żaden sposób nie mogę tego dokonać, bo choć system, który przygotowała Krajowa Rada Notarialna, jest gotowy do działania, to z punktu widzenia prawa nie istnieje. Brakuje bowiem odpowiedniego rozporządzenia ministra sprawiedliwości – mówi Arkadiusz Szkurłat, notariusz z Częstochowy.
Chodzi o rozporządzenie w sprawie sposobu sporządzenia elektronicznego wypisu i wyciągu z aktu notarialnego, warunków organizacyjno-technicznych ich umieszczania przez notariuszy w repozytorium. Na podstawie art. 92a par. 7 miał je wydać minister sprawiedliwości w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw informatyzacji po zasięgnięciu opinii Krajowej Rady Notarialnej.
– Zaopiniowaliśmy już projekt rozporządzenia i czekamy na zakończenie prac legislacyjnych. Mamy nadzieję, że będzie to kwestia kilku dni – mówi Mariusz Białecki, prezes KRN. Uspokaja też, że notariuszom, którzy nie mają jak spełnić nałożonego na nich obowiązku, nic nie grozi.
– Kluczowym słowem jest sformułowanie „niezwłocznie”. Zwłoka to zawinione opóźnienie. Jeśli natomiast notariusz nie może umieścić wypisu z powodu braku rozporządzenia o warunkach technicznych, to trudno powiedzieć o zwłoce. Jak tylko zostanie wydane rozporządzenie, my włączymy system, a notariusze od tego momentu będą mogli niezwłocznie zamieszczać wypisy elektroniczne w systemie repozytoryjnym – uspokaja prezes KRN.
Choć prace nad ustawą rozpoczęły się w listopadzie 2016 r., to projekt rozporządzenia pochodzi z 6 marca 2018 r. Obecnie jest na etapie Komitetu Rady Ministrów ds. Cyfryzacji. W dodatku termin wejście w życie przepisów określono na... 9 kwietnia. W tej sytuacji elektroniczne repozytorium zostało przygotowane na podstawie projektu rozporządzenia. – Nie rozumiem, jak to możliwe, że KRN zdążyła przygotować na czas system informatyczny, a ministerstwo nie zdążyło z przepisami. Gdyby sytuacja była odwrotna, to o godz. 8 rano w dniu wejścia w życie przepisów mielibyśmy konferencję prasową ministra sprawiedliwości potępiającą opieszałość samorządu. W drugą stronę to nie działa – nie kryje oburzenia jeden z rejentów.
Jest to o tyle dziwne, że ustawodawca zobowiązał notariat do uruchomienia i sfinansowania systemu z funduszy własnych. Według szacunków w ciągu najbliższych 10 lat utrzymanie elektronicznego repozytorium pochłonie ponad 23 mln zł. – System się nie zwróci, ponieważ nie ma opłaty, która rekompensowałaby umieszczenie w nim wypisu. Traktujemy to jako nasz wkład w nowoczesny system ochrony prawnej i ułatwienia, jakie się z tym wiążą dla przedsiębiorców – przyznaje Mariusz Białecki.
Wprowadzenie CREWAN odczują przede wszystkim przedsiębiorcy (w szczególności spółki z o.o. i akcyjne, które są zobowiązane do dokonania określonych czynności w formie aktu notarialnego i dołączenia ich do wniosku o wpis w KRS). Ale jak zapewnia prezes Białecki, jest to rozwiązanie, które obniża koszty archiwizacji, poprawia dostępność i bezpieczeństwo danych.
Do czasu zamknięcia tego wydania DGP Ministerstwo Sprawiedliwości nie odpowiedziało na nasze pytania, co było powodem opóźnienia ani też kiedy można się spodziewać podpisania i opublikowania rozporządzenia.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama