Łatanie Tarczy Prywatności

autor: Emilia Świętochowska10.04.2018, 06:41; Aktualizacja: 10.04.2018, 09:15
Korekt w Tarczy Prywatności najgłośniej domagała się grupa robocza art. 29 skupiająca przedstawicieli europejskich urzędów ds. ochrony danych.

Korekt w Tarczy Prywatności najgłośniej domagała się grupa robocza art. 29 skupiająca przedstawicieli europejskich urzędów ds. ochrony danych.źródło: ShutterStock

Amerykańska administracja zapewnia, że wprowadziła ulepszenia w funkcjonowaniu Tarczy Prywatności (Privacy Shield), czyli porozumienia z UE, które stanowi podstawę swobodnego transferu danych między serwerami po obu stronach Atlantyku. Wdrożone zmiany mają pomóc USA odeprzeć zarzuty, że w umowie brakuje mechanizmów kontroli przestrzegania przez amerykańskie firmy unijnych regulacji dotyczących prywatności.

Jedno z głównych zastrzeżeń dotyczyło dziurawego systemu samocertyfikacji, na którym oparta jest Tarcza Prywatności. W jego ramach amerykańskie przedsiębiorstwa składają w Departamencie Handlu oświadczenie o zapewnieniu adekwatnego poziomu ochronnego, które jest następnie sprawdzane przez urzędników głównie pod względem formalnym. Jak wynika z informacji przedstawionych przez administrację USA, aby naprawić tę procedurę, wzmocniono kontrolę nad powszechnym udostępnianiem przez firmy polityk prywatności, a także opublikowano nowe, uaktualnione wytyczne dotyczące procesu samocertyfikacji. Ponadto wprowadzono niezapowiedziane, wyrywkowe audyty przedsiębiorstw korzystających z Tarczy Prywatności pod kątem składania fałszywych oświadczeń oraz zapewniania punktów kontaktowych. Europejscy użytkownicy Google’a, Facebooka i innych firm bazujących na cyfrowych danych mają też do dyspozycji panel arbitrażowy, do którego mogą złożyć skargę na naruszenie swojej prywatności.


Pozostało jeszcze 38% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane