Po wakacjach szykuje się poważna batalia o losy Tarczy Prywatności (Privacy Shield), porozumienia USA z UE, które daje amerykańskim firmom internetowym podstawę prawną do swobodnego przesyłania danych przez Atlantyk.
Na swoim ostatnim posiedzeniu przed urlopem europarlamentarzyści wezwali Komisję Europejską do zawieszenia stosowania umowy, jeśli do 1 września br. Waszyngton nie wyeliminuje luk w jej funkcjonowaniu.
Zdaniem unijnych posłów Tarcza Prywatności nie stanowi gwarancji, że amerykańskie przedsiębiorstwa technologiczne zapewniają takiego poziomu ochrony danych osobowych, jakiego wymaga prawo UE. A najlepszym tego przykładem jest afera Cambridge Analytica, której ujawnienie odsłoniło nadużycia Facebooka w wykorzystywaniu prywatnych informacji o użytkownikach platformy.
Europosłowie podkreślają, że potrzebna jest szczelniejsza kontrola nad procesem samocertyfikacji, który daje firmom możliwość transmisji danych przez Atlantyk (polega to zasadniczo na złożeniu odpowiedniego oświadczenia o zapewnieniu adekwatnego poziomu ochrony). Amerykańskie organy powinny nie tylko na bieżąco monitorować przestrzeganie przez rodzime przedsiębiorstwa unijnych zasad, lecz także reagować bez zwłoki, kiedy wychodzą na jaw takie sprawy jak afera Cambridge Analytica, i w razie konieczności usuwać takie podmioty z listy certyfikowanych firm.
Obawy europarlamentarzystów wzbudza też przyjęta w tym roku przez USA ustawa wyjaśniająca legalne pozyskiwanie i wykorzystywanie danych przechowywanych na zagranicznych serwerach z pominięciem mechanizmów wzajemnej pomocy prawnej. W ich ocenie przepisy te nie gwarantują poszanowania przez amerykańskie służby kompetencji sądów krajowych w Europie.
Tarcza Prywatności od miesięcy jest z wielu stron pod ostrzałem. Na początku roku Grupa Robocza art. 29, skupiająca rzeczników ochrony danych ze wszystkich państw UE, przedstawiła krytyczne sprawozdanie na temat funkcjonowania Tarczy Prywatności.
Negatywną ocenę wydał też europejski inspektor ochrony danych. Ich wnioski znalazły teraz odbicie w stanowisku Parlamentu Europejskiego.