statystyki

Odważni mogą skupować roszczenia

autor: Patryk Słowik10.04.2018, 06:41; Aktualizacja: 10.04.2018, 10:20
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Sąd Najwyższy jednak wątpliwości nie miał: wierzyciel instytucjonalny również może skorzystać na abuzywności klauzuli.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorca, który nabył w drodze przelewu od konsumenta wierzytelność mającą swoje źródło w klauzuli abuzywnej, może się skutecznie powoływać na zarzut naruszenia art. 3851 par. 1 kodeksu cywilnego. To sedno piątkowej uchwały Sądu Najwyższego. Mówiąc prościej: na stwierdzeniu abuzywności w toku postępowania sądowego może skorzystać nie tylko wierzyciel konsument, lecz także wierzyciel przedsiębiorca. To bardzo ważna informacja dla wszystkich firm skupujących roszczenia od osób fizycznych.

Spór, którym zajmował się Sąd Najwyższy, toczył się między Kancelarią Lex a towarzystwem ubezpieczeń Open Life. Ta pierwsza nabyła od konsumenta roszczenie względem ubezpieczyciela. Towarzystwo zatrzymało ponad 5 tys. zł w związku z przedwczesną rezygnacją klienta z ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym.

W toku rozpoznawania sprawy przez sąd powszechny powstał kłopot. Ten bowiem nie miał wątpliwości, że postanowienia umowne, które zezwalały ubezpieczycielowi zatrzymać pieniądze, miały charakter niedozwolonych. Tyle że przecież art. 3851 par. 1 k.c. ma na celu ochronę konsumenta, a nie przedsiębiorcy, który od konsumenta nabył wierzytelność.

Sąd Najwyższy jednak wątpliwości nie miał: wierzyciel instytucjonalny również może skorzystać na abuzywności klauzuli. Na wstępie SN zaznaczył, że przelew przez konsumenta na przedsiębiorcę wierzytelności mającej źródło w klauzuli niedozwolonej nie wymaga do swej skuteczności uprzedniego stwierdzenia abuzywności przez sąd. Może to zostać stwierdzone w toku sprawy wytoczonej przez cesjonariusza. Sąd powszechny zaś to, czy wierzytelność ma swe źródło w niedopuszczalnej klauzuli, powinien stwierdzić z urzędu – niezależnie od tego, kto stoi po stronie powodowej. I, co ważne oraz korzystne dla skupujących roszczenia, należy przyjąć, że nielegalność postanowienia umownego istniała już w chwili zawarcia umowy. W praktyce więc konsument dokonuje przelewu wierzytelności, która już jest związana z abuzywnością (ma w niej swoje źródło). Mówiąc prościej: przedsiębiorca, który kupi wierzytelność od konsumenta, ma w toku postępowania sądowego te same prawa i niejako korzysta z praw przyznanych przez ustawodawcę konsumentowi.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane