Dyskryminujące okoliczności łagodzące

autor: Dominika Bychawska-Siniarska15.04.2018, 18:30
Trybunał wskazał, że osobowość sprawcy jest przesłanką indywidualną i nie widzi tu podstaw do stwierdzenia dyskryminacji.

Trybunał wskazał, że osobowość sprawcy jest przesłanką indywidualną i nie widzi tu podstaw do stwierdzenia dyskryminacji.źródło: ShutterStock

Wyrok z 27 marca 2018 r. w sprawie Aleksandrow p. Rosji (skarga nr 14431/06) jest ważną wytyczną dla sędziów co do sposobu indywidualizowania kary pozbawienia wolności. Rozpatrując okoliczności łagodzące, sędziowie powinni brać pod uwagę, czy nie są one dyskryminujące.

W 2005 r. Aleksandrow został uznany za winnego pobicia funkcjonariusza policji i skazany na rok pozbawienia wolności. Podczas zdarzenia był pod wpływem narkotyków. W apelacji od wyroku skazany wskazał na okoliczności łagodzące, które kwalifikowały go do kary wolnościowej. Podniósł w szczególności, że sąd rejonowy nie uwzględnił pozytywnej opinii oskarżonego wśród sąsiadów. Według sądu Aleksandrowowi nie przysługiwała łagodniejsza kara, ponieważ nie był on zameldowany w Moskwie (miejscu popełnienia czynu). Takie podejście było zdaniem skarżącego dyskryminujące. Sąd apelacyjny rozważył dwie przesłanki wpływające na łagodniejszy wymiar kary wynikające z rosyjskiego kodeksu karnego: stan psychiki skarżącego (uzależnienie od narkotyków i problemy psychiczne) oraz brak zameldowania w Moskwie. Obie przesłanki sąd uznał za nieaktualne i oddalił apelację.

W skardze do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka skarżący podniósł naruszenie art. 14 (zakaz dyskryminacji) w powiązaniu z art. 5 Konwencji (zakaz pozbawiania wolności). Zastosowanie kary pozbawienia wolności było według niego motywowane jego miejscem zameldowania. Sąd mógłby zastosować karę wolnościową, gdyby skarżący mieszkał w miejscu popełnienia czynu, co jest podstawą do stwierdzenia, że sprawcy podobnych czynów są traktowani odmiennie.


Pozostało jeszcze 54% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane