statystyki

Wykonawca nie może odpowiadać za błędy zamawiającego

autor: Sławomir Wikariak04.04.2018, 20:00; Aktualizacja: 04.04.2018, 20:15
Sąd Okręgowy w Szczecinie, do którego odwołała się firma, nie podzielił tej interpretacji.

Sąd Okręgowy w Szczecinie, do którego odwołała się firma, nie podzielił tej interpretacji.źródło: ShutterStock

Brak pytań do specyfikacji przetargowej nie oznacza, że wykonawca musi ponieść konsekwencje wynikające z zawartych w niej nieścisłości – wynika z wyroku Sądu Okręgowego w Szczecinie. Wcześniej sąd pierwszej instancji doszedł do odmiennych wniosków.

W specyfikacji przetargu na remont budynków koszarowych dla wojsk lądowych znalazł się błąd. Choć w jednej części (projekt wykonawczy i obmiar) wymagano wymiany okien na przeciwpożarowe, to w innej znalazło się zdanie: „Uwaga: stolarka okienna w (tu wskazano, o jaki budynek chodzi) nie podlega wymianie”. Firma, która wygrała przetarg, kierując się przytoczonym zdaniem, nie uwzględniła w swej ofercie wymiany okien w jednym z budynków. Prac takich nie uwzględniła w kosztorysie. Z tych powodów nie wykonała ich również podczas remontu. Zamawiający uznał, że jest do tego zobowiązana, gdyż składając ofertę, godziła się z wymaganiami postawionymi w specyfikacji. Sporne zdanie znalazło się w niej przypadkowo i nie powinno być brane pod uwagę.

Przedsiębiorca oświadczył, że wymieni okna na przeciwpożarowe, ale kosztami tego obciąży jednostkę wojskową. Powtórzył, że on nie oferował tych prac, nie przewidział ich w swym kosztorysie, dlatego musi żądać dodatkowego wynagrodzenia. Gdy zamawiający odmówił zapłaty, firma skierowała pozew do sądu. W pierwszej instancji przegrała sprawę. Skład orzekający doszedł do wniosku, że wykonawca był zobowiązany wyjaśnić ewidentną rozbieżność między informacjami wynikającymi ze specyfikacji. Podstawę do tego dawał art. 38 ustawy – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 1579 ze zm.). Skoro wykonawca nie skorzystał z tej możliwości, to musi ponieść tego negatywne konsekwencje.


Pozostało jeszcze 37% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane