statystyki

Rozstrzygnięcie ws. miesięcznicy smoleńskiej: Warszawa może się odwołać od zakazu kontrmanifestacji

autor: Michał Culepa29.03.2018, 07:21; Aktualizacja: 29.03.2018, 13:10
Obchody szóstej rocznicy katastrofy smoleńskiej. 10 kwietnia 2016 r.

Obchody szóstej rocznicy katastrofy smoleńskiej. 10 kwietnia 2016 r.źródło: ShutterStock

Gmina ma prawo odwoływać się od zarządzenia zastępczego wojewody, zakazującego zgromadzeń w miejscu i czasie, w którym odbywa się zgromadzenie cykliczne takie jak miesięcznica smoleńska. Sąd musi to odwołanie rozpatrzyć także po terminie, w którym obowiązywał zakaz – uznał Sąd Najwyższy.

Sprawa miała związek z kontrmanifestacją zorganizowaną w dniu obchodów miesięcznicy smoleńskiej w październiku ub.r. Dotyczyła tego, czy miasto Warszawa – niebędące organizatorem, ale zezwalające na kontrmanifestacje – miało prawo odwołać się od zarządzenia zastępczego wojewody mazowieckiego zakazującego w tym samym dniu innych zgromadzeń na trasie przemarszu uczestników miesięcznicy. Ale badano też inną kwestię: zasadność rozstrzygania przez sądy ważności zarządzenia wojewody już po terminie październikowej miesięcznicy.

Skład siedmiu sędziów wydał uchwałę, w której stwierdził, że organ gminy (w tym wypadku m.st. Warszawa) jest uprawniony do wniesienia odwołania od zarządzenia zastępczego wojewody, a także jest stroną w tym postępowaniu. – Działa tu zasada „otwartych drzwi”, gdyż jest to postępowanie nieprocesowe przed sądem powszechnym i każdy, kto wykaże interes prawny, ma prawo w nim uczestniczyć – wyjaśniał sędzia Józef Iwulski.


Pozostało jeszcze 33% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Bert(2018-03-29 21:01) Zgłoś naruszenie 20

    szanowny ścieku medialny, nie nadużywaj słowa Warszawa. Skoro już musisz bełtać , to pisz zgodnie z prawdą o "warszawce" a nie o Warszawie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane