statystyki

Czy skazany za kradzież sędzia powinien zostać wyrzucony z zawodu?

autor: Patryk Słowik23.03.2018, 09:00
Patryk Słowik, fot. Wojciech Górski

Patryk Słowik. Fot. Wojciech Górskiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Sędzia powinien być wzorem cnót moralnych. Ba, wzorami powinni być też dziennikarz, polityk, a nawet woźny w pobliskiej szkole. Ale jeśli nie są, czy naprawdę muszą być wyrzucani z zawodu?

Powiem rzecz mało popularną: mam gdzieś, czy sędzia orzekający w mojej sprawie jest złodziejem. Nie obchodzi mnie to, czy bije żonę lub męża. Oczywiście wolałbym, aby nikogo nie tłukł, a gdybym był jego sąsiadem – być może bym zainterweniował. Ale co to zmienia w mojej sprawie?

Większość społeczeństwa oczekuje od sądu usługi, choć być może ludzie nie zdają sobie z tego sprawy. Płacimy podatki, wnosimy opłaty sądowe, więc słusznie narzekamy na jakość obsługi. Uważamy, że znacznie więcej wkładamy, niż otrzymujemy w zamian. Czekanie kilka lat na wyrok w – wydawałoby się prostej – sprawie to skandal. Fakt, że z wyroku pierwszej instancji można zrobić figurę origami, bo utrzymywalność orzecznictwa jest na śmiesznie niskim poziomie, zasmuca. I to jest prawdziwy skandal, a nie to, że sędzia ukradł część wiertarki.

Kolejne niepopularne stwierdzenie: wolę sędziego, który ukradł część wiertarki i ma utrzymywalność orzecznictwa na poziomie 80 proc. (czyli cztery na pięć jego wyroków okazuje się właściwe zdaniem sądu wyższej instancji), niż nowego członka Krajowej Rady Sądownictwa, którego utrzymywalność orzecznictwa oscyluje wokół 25 proc. Zamiast tego ostatniego za stołem sędziowskim równie dobrze można by posadzić przedszkolaka.

Jako obywatel wolę sędziego, który kradnie szyszki z lasu (to wykroczenie – zdaniem ustawodawcy nawet poważniejsze niż kradzież części wiertarki ze sklepu), niż tego, który spóźnia się z pisaniem uzasadnień. Bo choć żadnej kradzieży nie pochwalam, to jednocześnie wiem, że Polaków bardziej dotykają długotrwałe procesy.


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny

Polecane

Reklama

Komentarze (16)

  • sss(2018-03-23 11:19) Zgłoś naruszenie 261

    co za bzdurny artykuł - oczywiście, że taka osoba powinna być wyrzucona z zawodu - traci przymiot nieskazitelności charakteru

    Odpowiedz
  • lika(2018-03-23 09:53) Zgłoś naruszenie 242

    To złodziej sądzony przez sędziego złodzieja może liczyć na łagodniejszy wymiar kary bo sądzący kradnącego rozumie?

    Odpowiedz
  • Mecenas(2018-03-23 09:48) Zgłoś naruszenie 223

    Nędzna i płytka prowokacja.

    Odpowiedz
  • Sambor1417(2018-03-23 10:09) Zgłoś naruszenie 222

    Co to za pytanie? Każdy złodziej w każdej pracy POwinien dostać KOPA W D...!

    Odpowiedz
  • prawy(2018-03-23 12:10) Zgłoś naruszenie 171

    wyrzucać na zbity pysk !!!!!

    Odpowiedz
  • o(2018-03-23 10:17) Zgłoś naruszenie 173

    trzeba być wyrozumiałym (co wskazał SN) bo kasta jest bardzo przemęczona i roztargniona, nie wie że trzeba w sklepie płacić

    Odpowiedz
  • Bert(2018-03-23 16:09) Zgłoś naruszenie 161

    Sędzia złodziej powinien z mocy ustawy awansować prosto do Sądu Najwyższego.

    Odpowiedz
  • Antek(2018-03-23 17:11) Zgłoś naruszenie 141

    Nie tylko powinien zostać w zawodzie ale również nadal kraść. Aby było tak jak dawniej.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Adamaj(2018-03-23 10:15) Zgłoś naruszenie 514

    Idąc tą retoryka każdy poseł dopuszczając się wykroczenia np drogowego powinien rezygnować. Chce to zobaczyć. Sędziego ukarać obniżeniem uposażenia np przez okres 12 miesięcy a o poważniejszych sankcjach myśleć przy recydywie

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ela(2018-03-25 09:34) Zgłoś naruszenie 41

    Szanowny Teo,nigdy w życiu nic takiego mi się nie zdarzyło,powtarzam nigdy.Nie rozumiem więc dlaczego broni się złodzieja?,bo sędzia?, z zazdrości ?jak pan pisze?. Złodziej to złodziej nieważne czy sędzia czy zwykły człowiek.

    Odpowiedz
  • Teo(2018-03-23 20:16) Zgłoś naruszenie 37

    Czy wy myślicie, że sędzia nie wie, że wszędzie na stacjach i nie tylko jest mnóstwo kamer. Był to odruch bez zastanowienia. Czy nigdy wam się to nie zdarzyło.Przecież ludzie odjeżdżali ze stacji benzynowej z wężem w samochodzie. Ja sama bardzo się boję jak jestem w sklep[ie, żeby odruchowo nie wrzucić do torebki zamiast do kosza.przecież teraz kradzież gdziekolkwiek w sklepie to samobójstwo. Naokoło karey, wszystko nagrane, czy sedzia by ryzykował 500 zl. On wiele wiele lat ********* nauce, a wy z zazdrości chce na niego wydac taki srogi wyrok, tylko z zazdrości, bo dobrze komuś przypierniczyc. Zastanówcie się.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • yeti(2018-03-25 18:54) Zgłoś naruszenie 00

    bezwzglednie, złodzieje nie moze orzekac kto jest złodzieje a kto nie :)

    Odpowiedz
  • sceptyk(2018-03-25 12:39) Zgłoś naruszenie 01

    Taka sędzia powinna być wyrzucona z zawodu pod warunkiem uprzedniego pozbawienia praw publicznych i obywatelskich wszystkich polityków państwowych i lokalnych dziennikarzy i funkcjonariuszy duchownych naukowców prawników wszelkiej maści finansistów wszelkiej maści itd byłych i obecnych którzy t mają to samo za uszami Jak równość to równość

    Odpowiedz