statystyki

Przepisy o zawieszeniu osłabiają prawo do obrony

autor: Piotr Szymaniak20.03.2018, 19:00
Adam Bodnar zwraca uwagę, że na liście rozstrzygnięć sądu odwoławczego, które są zaskarżalne, określonej w art. 426 par. 2 k.p.k., postanowienie w przedmiocie zawieszenia postępowania nie jest wymienione.

Adam Bodnar zwraca uwagę, że na liście rozstrzygnięć sądu odwoławczego, które są zaskarżalne, określonej w art. 426 par. 2 k.p.k., postanowienie w przedmiocie zawieszenia postępowania nie jest wymienione.źródło: ShutterStock

Na problem ten zwrócił uwagę rzecznik praw obywatelskich. Co prawda art. 22 par. 2 kodeksu postępowania karnego stanowi, że postanowienie w przedmiocie zawieszenia postępowania jest zaskarżalne, ale art. 426 par. 1 k.p.k. przewiduje wprost, że od orzeczeń sądu odwoławczego nie przysługuje środek odwoławczy, chyba że ustawa stanowi inaczej.

Adam Bodnar zwraca uwagę, że na liście rozstrzygnięć sądu odwoławczego, które są zaskarżalne, określonej w art. 426 par. 2 k.p.k., postanowienie w przedmiocie zawieszenia postępowania nie jest wymienione. – Tymczasem decyzja może mieć istotne znaczenie dla ochrony praw i interesów stron postępowania. Przykładowo, ciężka choroba znacznie utrudniać będzie oskarżonemu osobistą obronę, więc w jego interesie leży, aby w czasie jej trwania postępowanie było zawieszone – argumentuje RPO w wystąpieniu do ministra sprawiedliwości.

– Wyłączenie możliwości zaskarżenia postanowienia jedynie z powodu tego, że zostało wydane w II instancji wydaje się zatem niezgodne z konstytucyjnym prawem do obrony wyrażonym w art. 42 ust. 2 Konstytucji RP – twierdzi dr Bodnar. W jego ocenie można też mieć wątpliwość, czy rozwiązanie to pozostaje w zgodzie z art. 78 Konstytucji RP gwarantującym kontrolę prawidłowości wydania orzeczeń.

RPO przyznaje, że zasada ta nie jest absolutna, a w ustawie można ustanowić wyjątki. Skoro jednak ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie zaskarżalności postanowienia o zawieszeniu w I instancji, to zdaniem RPO wydaje się zasadne, że zaskarżalność ta powinna dotyczyć także II instancji. Zwłaszcza że zarówno przesłanki zawieszenia postępowania, jak i konsekwencje dla stron pozostają analogiczne.


Pozostało jeszcze 35% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane