statystyki

Drugie zabicie PSA. Trzy bariery dla start-upów stały się uzasadnieniem dla wyprodukowania około 200 przepisów

autor: Andrzej Kidyba20.03.2018, 08:49; Aktualizacja: 20.03.2018, 09:57
startup

start-upźródło: ShutterStock

Nigdzie na świecie, próbując rozwiązać problem start-upów o charakterze innowacyjnym, nie tworzono nowych form prawnych. U nas próbuje się wprowadzić nowy typ spółki rozsadzający system prawa

O tym, że felieton ten może powstać, informowałem już dosyć dawno, bo w grudniu 2016 r. (DGP nr 249/2016). „Pierwsze uderzenie w PSA”, czyli w prostą spółkę akcyjną (PSA), miało być pewnym sygnałem, że źle się dzieje w obszarze tworzenia prawa prywatnego.

Zapowiedź odniesienia się do projektu ustawy o prostej spółce akcyjnej wiązała się z nadzieją, że z powodu bardzo złej jakości tych propozycji prace nad nią zostaną zaniechane. A tu wręcz przeciwnie. Nie mam więc wyjścia i odwołując się do Marka Hłaski, chciałbym, aby PSA tym razem zabito już drugi raz.

Problematyce PSA poświęcona została konferencja naukowa zorganizowana na UW 23 lutego 2018 r. przez Katedry Prawa Handlowego UW i SGH. Miała ona odpowiedzieć na wiele pytań, które zrodziły się na tle dyskryminowanego przeze mnie projektu. Skoro konferencja – to wymiana myśli, dyskusje, spory. I stała się rzecz bez precedensu. Przypominam, że konferencja miała charakter naukowy, a projekt ma charakter bądź co bądź publiczny, gdyż firmuje go (niestety) ministerstwo (dziś chyba przedsiębiorczości i technologii, wcześniej Ministerstwo Rozwoju i Finansów).

Na konferencję nie przybył, mimo zapowiedzi, nikt z autorów projektu, odpowiadając, że nie chcą tam być, bo projekt może być krytykowany. Nie wymieniam ich nazwisk z grzeczności, choć znajdziecie je Państwo na stronach Ministerstwa Rozwoju lub obecnie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane