statystyki

Suma wzięta z konta spółki to bezpodstawne wzbogacenie

autor: Leszek Jaworski13.03.2018, 09:30; Aktualizacja: 13.03.2018, 10:27
podatki, pieniądze

Spółka może żądać zwrotu bezzasadnie pobranych pieniędzy, powołując się na przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu.źródło: ShutterStock

Członek zarządu naszej spółki pobrał kilka miesięcy temu z firmowego rachunku 50 tysięcy. Do dziś nie rozliczył się z tych pieniędzy. Na jakiej podstawie spółka może żądać oddania wypłaconej sumy?

Spółka może żądać zwrotu bezzasadnie pobranych pieniędzy, powołując się na przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu. Z art. 405 kodeksu cywilnego (dalej k.c.) wynikają cztery ogólne przesłanki powstania roszczenia z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia:

wwzbogacenie jednego podmiotu,

wzubożenie drugiego podmiotu,

wzwiązek pomiędzy wzbogaceniem a zubożeniem,

wbrak podstawy prawnej wzbogacenia.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane