statystyki

System kompensat do zmiany. Pawlak: Wiedza o możliwości skorzystania z pomocy w ogóle nie była propagowana

autor: Piotr Szymaniak07.03.2018, 07:51; Aktualizacja: 07.03.2018, 08:59
Na odszkodowania wypłacane przez Skarb Państwa w budżecie jest 87 mln zł.

Na odszkodowania wypłacane przez Skarb Państwa w budżecie jest 87 mln zł.źródło: ShutterStock

- Być może trzeba będzie odejść od modelu, w którym o kompensacie orzeka sąd cywilny, po uprzednim zakończeniu sprawy karnej - mówi Mikołaj Pawlak, dyrektor departamentu spraw rodzinnych i nieletnich w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Liczba wniosków o przyznanie kompensaty dla ofiar czynów zabronionych ciągle spada. W ubiegłym roku świadczenie od państwa dostało jedynie 26 osób, a wniosków było tylko 79. Oznacza to, że coraz mniej ludzi wie, że jest takie świadczenie i jak się o nie ubiegać. W ubiegłym roku zapewniał pan, że Ministerstwo Sprawiedliwości dostrzega problem i będzie chciało doprowadzić do zwiększenia liczby wniosków. Co poszło nie tak?

W 2017 r. główny nacisk prac w resorcie położyliśmy na reformę Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej (FPPiPP) i powołanie w jego miejsce Funduszu Sprawiedliwości (FS) w nowej formule z nowymi zadaniami. Z dwóch powodów. Po pierwsze pomoc z FS ma najszerszy zakres i obejmuje pokrzywdzonych wszystkimi przestępstwami, a po drugie środki, jakimi dysponuje fundusz, są nieporównywalne większe w stosunku do pieniędzy przeznaczanych na kompensaty.

Na odszkodowania wypłacane przez Skarb Państwa w budżecie jest 87 mln zł. Ale z tej kwoty wypłacane są nie tylko kompensaty, ale też odszkodowania za niesłuszne areszty i uwięzienia czy dla osób niesłusznie represjonowanych w PRL. I właśnie te dwie ostatnie kategorie pochłaniają prawie 70 z 87 mln zł. Z punktu widzenia całego systemu pomocy pokrzywdzonym kwestia kompensat jest dość niszowa. Co nie znaczy, że pozostawiamy ją całkowicie niedotkniętą. Właśnie powstał zespół karnistów, którzy mają przygotować założenia do reformy ustawy o kompensacie. Bo ostatnia duża zmiana ustawy z 2015 r. zreformowała co prawda ustawę, ale w sposób negatywny.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane