Komisarze wyborczy: Jak wskazać stu najlepszych prawników?

autor: Tomasz Żółciak07.03.2018, 07:23; Aktualizacja: 07.03.2018, 08:45
Komisja nie będzie mogła blokować procesu wyboru, nawet jeśli będzie miała zastrzeżenia do kandydatów.

Komisja nie będzie mogła blokować procesu wyboru, nawet jeśli będzie miała zastrzeżenia do kandydatów.źródło: ShutterStock

W przyszłym tygodniu MSWiA przedstawi swoich kandydatów na komisarzy wyborczych. Procedura ich wyłaniania budzi wątpliwości co do możliwości arbitralnego wyboru przez szefa resortu.

Zgodnie z nową ordynacją liczba komisarzy wyborczych wzrośnie z dotychczasowych 51 do 100, a kandydatów na te stanowiska wskaże minister spraw wewnętrznych i administracji. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że MSWiA przedstawi swoje propozycje Państwowej Komisji Wyborczej (PKW) w dwóch krokach – do 12 i do 15 marca. Kandydatów będzie więcej niż 100, by PKW miała wybór. Na razie to minister Joachim Brudziński ma w kim przebierać. Do resortu wpłynęły 772 zgłoszenia – 119 od sędziów, 78 od adwokatów i 120 od radców prawnych. W ostatni weekend część zdawała egzamin sprawdzający wiedzę z prawa wyborczego. Zwolnieni z niego byli sędziowie, którzy – jak wskazuje MSWiA – „są lub byli komisarzami wyborczymi albo pełnili inne funkcje związane ze stosowaniem prawa wyborczego”.

Posłanka PO Beata Małecka-Libera zwraca uwagę, że sprawa egzaminu nie została w żaden sposób uregulowana w nowej ustawie. Wśród przesłanek niezbędnych do zostania komisarzem jest m.in. wyższe wykształcenie prawnicze, brak przynależności do partii politycznej oraz warunek niekaralności za przestępstwo umyślne.

Posłanka w interpelacji skierowanej do MSWiA dopytuje: – Jakimi kryteriami będzie kierował się minister podczas umieszczania na liście do PKW osób, które uzyskają pozytywny wynik na egzaminie i będzie ich więcej niż 100? Czy będą brane pod uwagę jedynie osoby z najwyższą liczbą punktów? Co jeśli przykładowo 200 osób będzie miało tę samą liczbę punktów?


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane