statystyki

SN nie ma wątpliwości: UOKiK za bardzo utajnia dowody

autor: Patryk Słowik06.03.2018, 07:59; Aktualizacja: 06.03.2018, 08:14
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów musi zmienić swoją praktykę. W przeciwnym razie jego decyzje będą uchylane przez sądy – tak twierdzą już nie tylko eksperci, lecz także Sąd Najwyższy.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów musi zmienić swoją praktykę. W przeciwnym razie jego decyzje będą uchylane przez sądy – tak twierdzą już nie tylko eksperci, lecz także Sąd Najwyższy.źródło: ShutterStock

Urząd musi zmienić praktykę ograniczania stronom dostępu do materiału dowodowego – stwierdził SN. W przeciwnym razie jego decyzje mogą być uchylane z uwagi na błędy proceduralne.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów musi zmienić swoją praktykę. W przeciwnym razie jego decyzje będą uchylane przez sądy – tak twierdzą już nie tylko eksperci, lecz także Sąd Najwyższy. W opublikowanym przed kilkoma dniami obszernym uzasadnieniu do wyroku w sprawie kary dla banków (sygn. akt III SK 38/16) sąd wiele uwagi poświęcił utajnianiu materiału dowodowego przed inkryminowanymi przedsiębiorcami. Najczęściej dochodzi do tego, gdy w ramach jednego postępowania urzędnicy decydują się ukarać kilku przedsiębiorców.

SN stwierdził wprost – UOKiK zbyt często wykorzystuje przepis, który pozwala ograniczyć prawo wglądu do akt. Otóż zgodnie z nim prezes UOKiK może to zrobić, jeśli ujawnienie danych informacji groziłoby naruszeniem tajemnicy przedsiębiorstwa. Sąd podkreśla, że mechanizm utajniania dowodów przed przedsiębiorcami może być stosowany wyjątkowo. A bezwzględnie zakazane jest ograniczanie dostępu do tych materiałów, które mogą być korzystne dla firmy, wobec której toczy się postępowanie. W przeciwnym razie niespełnione jest prawo przedsiębiorcy do bycia wysłuchanym.

Jak bowiem może się bronić przed zarzutami wynikającymi z treści, których nie zna?

Eksperci podkreślają: organ antymonopolowy, pełniący podwójną funkcję (organu zgłaszającego podejrzenie nieprawidłowości oraz decydującego o wystąpieniu nieprawidłowości), nie powinien mieć szerszego prawa do zapoznania się z aktami niż sam przedsiębiorca. Zdaniem Aleksandra Stawickiego, senior partnera w kancelarii WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr, wskazanie SN sugeruje, że o ile do tej pory bezwzględnie pierwszeństwo przypisywano potrzebie ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa, o tyle teraz kładzie się większy nacisk na staranne wyważenie pomiędzy koniecznością takiej ochrony a prawem do obrony. UOKiK więc zdaniem mec. Stawickiego będzie musiał zmienić swoją praktykę. Na czym przedsiębiorcy mogą jedynie skorzystać.

Przedsiębiorcy odwołujący się od decyzji prezesa UOKiK przed sądami coraz częściej skarżą się na to, że tak naprawdę nie wiedzą, przed jakimi zarzutami się bronią. Artykuł 69 ust. 1 ustawy z 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 229 ze zm.) stanowi bowiem, że prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów może w niezbędnym zakresie ograniczyć prawo wglądu do materiału dowodowego, załączonego do akt sprawy, jeżeli udostępnienie tego materiału groziłoby ujawnieniem tajemnicy przedsiębiorstwa, jak również innych tajemnic podlegających ochronie na podstawie odrębnych przepisów. Rzecz w tym, że urzędnicy zbyt ochoczo utajniają akta. Gdy bowiem decyzja prezesa UOKiK dotyczy niezgodnych jego zdaniem działań więcej niż jednego przedsiębiorcy – to często istotna część materiału dowodowego zostaje utajniona. – Przedsiębiorcy są w matni. Z uwagi na szerokie zastosowanie art. 69 ust. 1 ustawy znaleźli się w o wiele gorszej pozycji procesowej niż prezes urzędu. Można powiedzieć, że zastawiono na nich proceduralną pułapkę – argumentował niedawno przed Sądem Najwyższym radca prawny prof. Sławomir Dudzik, reprezentujący w postępowaniu 10 banków.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane