statystyki

Opcja nuklearna UE wobec Polski może okazać się niewypałem

autor: Magdalena Cedro28.02.2018, 08:25; Aktualizacja: 28.02.2018, 10:01
Na białą księgę może być za późno: większość państw już wie, co myśleć

Na białą księgę może być za późno: większość państw już wie, co myślećźródło: ShutterStock

Mamy poparcie. Opcja nuklearna UE może okazać się niewypałem.

Wczorajsza narada w Brukseli na temat praworządności w Polsce to dopiero początek uruchomionej po raz pierwszy w historii UE procedury w ramach art. 7 unijnego traktatu. – Nie podważamy prawa żadnego państwa do zmian w systemie sądownictwa, ale potrzeba reformy nigdy nie może być wymówką do zwiększenia politycznej nad nim kontroli – uzasadniał wczoraj wniosek Komisji Europejskiej jej wiceprzewodniczący Frans Timmermans.

To Komisja uruchamia procedurę przewidzianą art. 7, ale ciężar decyzji spoczywa na krajach członkowskich. Wiele zależy też od terminarza prac w Radzie UE, który ustala obecnie przewodnicząca jej Bułgaria. Minister spraw zagranicznych tego kraju Ekaterina Zachariewa uzależniła wczoraj dalsze procedowanie od wyników dialogu pomiędzy rządem w Warszawie a Komisją. Ta z kolei – jak mówił Timmermans – czeka na odpowiedź polskich władz na swoje, czwarte z kolei zalecenia. Polska ma czas na odpowiedź do 20 marca.

Ewentualne głosowanie nad polską praworządnością w Radzie UE nie nastąpi szybko. Zgodnie z procedurą musi je poprzedzić wysłuchanie stanowiska polskiego rządu, debata i ewentualne zalecenia. Zgodę na głosowanie wyraża Parlament Europejski. Do stwierdzenia naruszenia przez Polskę unijnych wartości potrzeba większości czterech piątych, a więc głosów 22 państw (Polska wyłączona jest z głosowania).


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane