statystyki

Gdy mąż i żona postanawiają się rozliczyć. Kiedy umowa o podział majątku jest ważna?

autor: Michał Culepa27.02.2018, 07:30; Aktualizacja: 27.02.2018, 07:50
Umowy o częściowym podziale majątku są niedopuszczalne w okresie trwania wspólności małżeńskiej

Umowy o częściowym podziale majątku są niedopuszczalne w okresie trwania wspólności małżeńskiejźródło: ShutterStock

Umowa małżonków o podział części majątku wspólnego jest ważna, jeżeli sąd orzeknie, że data zniesienia wspólności jest wcześniejsza niż data zawarcia umowy. Z kolei skład majątku wspólnego ustala się według chwili ustania wspólności majątkowej, a jego wartość według stanu tego majątku oraz cen w momencie dokonywania podziału. To sedno najnowszej uchwały Sądu Najwyższego.

Sprawa dotyczyła podziału majątku wspólnego państwa M. Małżonkowie jeszcze 6 stycznia 2010 r. zawarli umowę o częściowym podziale wówczas jeszcze wspólnego majątku. Podział umowny miał dotyczyć głównie zasobów pieniężnych – gotówki i kwot ulokowanych na rachunkach bankowych. Po pewnym czasie pani M. złożyła w sądzie wniosek o podział majątku wspólnego. Sąd I instancji dokonał tego zgodnie z wnioskiem, ale ustalił jako datę podziału majątku wspólnego 1 stycznia 2010 r. Możliwość ustalenia rozdzielności majątkowej małżeńskiej dopuszcza wprost art. 52 par. 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

W sprawie powstał jednak problem – jak ustalić ilość i wartość przedmiotów majątku wspólnego idącego do podziału. Sąd I instancji wydał bowiem postanowienie w sprawie zniesienia wspólności i podziału majątku w 2015 r., a więc ustalił zniesienie wspólności z datą aż o pięć lat wcześniejszą. Zastrzeżenia rodziła też ważność umowy zawartej pomiędzy małżonkami w styczniu 2010 r. W chwili jej zawarcia nadal bowiem istniała wspólność majątkowa małżonków M. Tymi wątpliwościami podzielił się z Sądem Najwyższym szczeciński Sąd Okręgowy, rozpatrujący sprawę w II instancji.

SN w odpowiedzi wydał uchwałę, zgodnie z którą w sprawie podziału majątku jego skład ustala się na dzień ustania wspólności, zaś jego wartość – na chwilę dokonywania podziału. Natomiast umowę małżonków o częściowym podziale majątku wspólnego SN uznał za ważną.


Pozostało 36% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane