statystyki

Gdy mąż i żona postanawiają się rozliczyć. Kiedy umowa o podział majątku jest ważna?

autor: Michał Culepa27.02.2018, 07:30; Aktualizacja: 27.02.2018, 07:50
Umowy o częściowym podziale majątku są niedopuszczalne w okresie trwania wspólności małżeńskiej

Umowy o częściowym podziale majątku są niedopuszczalne w okresie trwania wspólności małżeńskiejźródło: ShutterStock

Umowa małżonków o podział części majątku wspólnego jest ważna, jeżeli sąd orzeknie, że data zniesienia wspólności jest wcześniejsza niż data zawarcia umowy. Z kolei skład majątku wspólnego ustala się według chwili ustania wspólności majątkowej, a jego wartość według stanu tego majątku oraz cen w momencie dokonywania podziału. To sedno najnowszej uchwały Sądu Najwyższego.

Sprawa dotyczyła podziału majątku wspólnego państwa M. Małżonkowie jeszcze 6 stycznia 2010 r. zawarli umowę o częściowym podziale wówczas jeszcze wspólnego majątku. Podział umowny miał dotyczyć głównie zasobów pieniężnych – gotówki i kwot ulokowanych na rachunkach bankowych. Po pewnym czasie pani M. złożyła w sądzie wniosek o podział majątku wspólnego. Sąd I instancji dokonał tego zgodnie z wnioskiem, ale ustalił jako datę podziału majątku wspólnego 1 stycznia 2010 r. Możliwość ustalenia rozdzielności majątkowej małżeńskiej dopuszcza wprost art. 52 par. 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

W sprawie powstał jednak problem – jak ustalić ilość i wartość przedmiotów majątku wspólnego idącego do podziału. Sąd I instancji wydał bowiem postanowienie w sprawie zniesienia wspólności i podziału majątku w 2015 r., a więc ustalił zniesienie wspólności z datą aż o pięć lat wcześniejszą. Zastrzeżenia rodziła też ważność umowy zawartej pomiędzy małżonkami w styczniu 2010 r. W chwili jej zawarcia nadal bowiem istniała wspólność majątkowa małżonków M. Tymi wątpliwościami podzielił się z Sądem Najwyższym szczeciński Sąd Okręgowy, rozpatrujący sprawę w II instancji.

SN w odpowiedzi wydał uchwałę, zgodnie z którą w sprawie podziału majątku jego skład ustala się na dzień ustania wspólności, zaś jego wartość – na chwilę dokonywania podziału. Natomiast umowę małżonków o częściowym podziale majątku wspólnego SN uznał za ważną.


Pozostało jeszcze 36% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane