Witkowski: Zmienianie sądownictwa wymaga odwagi [OPINIA]

autor: Mariusz Witkowski27.02.2018, 07:30; Aktualizacja: 27.02.2018, 07:42
Konstytucja w art. 4 stanowi, że władza zwierzchnia w Polsce należy do narodu, który sprawuje ją przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio

Konstytucja w art. 4 stanowi, że władza zwierzchnia w Polsce należy do narodu, który sprawuje ją przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednioźródło: ShutterStock

Jesteśmy w samym środku procesu wyborczego 15 członków nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Wciąż jednak słychać głosy podważające konstytucyjność ustawy, na mocy której się to odbywa. Dzieje się tak, choć akt ten został uchwalony przez uprawnione organy, podpisany przez prezydenta RP i należycie opublikowany, a jego zapisy nie zostały zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny.

Jedną z osób, która szczególnie wyraźnie formułuje opinie o niezgodności niektórych przepisów ustawy z konstytucją, jest obecny rzecznik prasowy KRS. Rolą rzecznika jest, zdawałoby się, prezentowanie stanowiska całej rady lub przynajmniej większości jej członków. Tymczasem – co warto przypomnieć – obecny skład KRS nie zdecydował się na skierowanie ustawy do TK. Choć widząc rzekome zagrożenie dla niezależności sądów i niezawisłości sędziów, powinien to zrobić.

Skąd to zaniechanie? Odpowiedź nasuwa się sama: z powodów politycznych, jak również ze względu na miałkość argumentów prawnych przemawiających za niekonstytucyjnością ustawy o KRS. Racjonalny prawnik nie inicjuje postępowania przed sądem czy trybunałem, wiedząc, że nie ma mocnych kart. Sędziowie zasiadający obecnie w KRS są prawnikami z długoletnim stażem i doświadczeniem, a zatem należy domniemywać, że znają dobrze treść zarówno Konstytucji RP, jak i obowiązującej ustawy o KRS. Muszą zatem wiedzieć, że z art. 187 ustawy zasadniczej nie wynika, iż 15 członków rady wyłanianych spośród sędziów Sądu Najwyższego oraz sądów powszechnych, administracyjnych i wojskowych mają bezpośrednio wybierać sędziowie. Za to ust. 4 tego artykułu wprost określa, że „ustrój, zakres działania i tryb pracy Krajowej Rady Sądownictwa oraz sposób wyboru jej członków określa ustawa”. Konstytucja pozostawiła zatem tę kwestię do uregulowania w  ustawie zwykłej.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Realista(2018-02-27 10:38) Zgłoś naruszenie 513

  Bardzo słuszne stwierdzenie, że zmienianie sądownictwa wymaga odwagi!!! Patrząc na to jaki jest bojkot, hejt, zastraszanie i szykanowanie ludzi którzy zdecydowali się kandydować do KRS - wielkie uznanie dla was że znosicie te wszystkie obelgi. Ci którzy pozwalają sobie tak atakować tych ludzi i straszyć powinni odpowiedzieć za to karnie.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • I- obserwator(2018-02-27 12:58) Zgłoś naruszenie 82

  Autor zapomniał że sejm łamał konstytucję i to kilkakrotnie uchwalając rrzekomą reformę sądownictwa a atrapa trybunału jest na usługach rządzących pisowców.Albo autor nie zna konstytucji.

  Odpowiedz
 • obywatel(2018-02-27 14:56) Zgłoś naruszenie 51

  Autor udaje, że nie widzi, że obecna Prezes TK celowo tak kształtuje składy wbrew treści art. 38 ust. 1 ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK by zawsze w sprawach istotnych dla PIS była większość sędziów TK wybranych przez PIS w ramach Sejmu VIII Kadencji. I tyle w temacie tej możliwości zbadania konstytucyjności ustawy ...

  Odpowiedz
 • Oponent(2018-03-01 13:23) Zgłoś naruszenie 01

  Rozumiem, ze autor jest najwyższej klasy specjalistą w dziedzinie prawa, zwłaszcza prawa konstytucyjnego, tyle tylko,że żadnych merytorycznie przekonujących argumentów, poza stwierdzeniem miałkości argumentów adwersarzy, nie przedstawił, co raczej jego opinię w mojej ocenie dyskwalifikuje. .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane