statystyki

Lustrowali spółdzielnie, lecz nie zlustrowali

autor: Patryk Słowik22.02.2018, 20:00
Powstał więc problem: co z tymi lustracjami?

Powstał więc problem: co z tymi lustracjami?źródło: ShutterStock

Uprawnienia części lustratorów przeprowadzających sprawdzenie w spółdzielniach mieszkaniowych wygasły z dnia na dzień. Wszystko przez niefrasobliwość ustawodawcy.

20 lipca 2017 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, kodeksu postępowania cywilnego, prawa spółdzielczego i kilku innych ustaw (Dz.U. z 2017 r. poz. 1596). Weszła ona w życie 9 września 2017 r.

Celem zmian było wzmocnienie pozycji spółdzielców i rozbicie klik, które występowały w niektórych molochach. Projektodawcy uznali, że pomoże w tym, to dookreślenie przepisów dotyczących lustrowania działalności spółdzielni. Przez lata było tak, że – przynajmniej zgodnie z literą prawa – koledzy mogli kontrolować siebie nawzajem.

Wprowadzono więc nowy przepis – art. 91 par. 41 ustawy – Prawo spółdzielcze (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1560 ze zm.). Zgodnie z nim w przypadku badania lustracyjnego spółdzielni mieszkaniowych lustratorem nie może być osoba będąca członkiem zarządu jakiejkolwiek spółdzielni mieszkaniowej, prokurentem, likwidatorem, a także zatrudnionym lub świadczącym usługi na rzecz jakiejkolwiek spółdzielni mieszkaniowej głównym księgowym, radcą prawnym lub adwokatem. Zakaz ten stosuje się także do innych osób, o ile podlegają członkowi zarządu, likwidatorowi lub głównemu księgowemu. Cel oczywisty: sprawdzenia powinna dokonywać osoba zupełnie niezależna od kierownictwa danej spółdzielni. Rzecz w tym, że w ustawie nowelizującej nie wprowadzono żadnych przepisów przejściowych. A w dziesiąt- kach, a być może nawet setkach spółdzielni trwały akurat lustracje. W wielu wypadkach dokonywane przez osoby uprawnione do ich przeprowadzenia w świetle poprzednio obowiązujących przepisów, ale już nieuprawnione zgodnie z nowymi regulacjami.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • członek spółdzielni mieszkaniowej od 42 lat(2018-02-23 09:57) Zgłoś naruszenie 82

    Lustratorzy tak lustrują spółdzielnię mieszkaniową by nie zrobić krzywdy prezesom i jednocześnie pokazać jak szczegółowo (!?) sprawdzają to co im podrzucą prezesi. Śmiechu warte a my spółdzielcy za to płacimy ciężkie pieniądze. Þoźniej prezesowa rada nadzorcza przyklepuje protokół z lustracji bez zapoznania się z nim a na walnym zgromadzeniu prezesi oświadczają że lustracja wypadła świetnie. Ot i cala prawda o lustracji. Krajową radę spółdzielców należy zlikwidować bo to jest jak związek rewizyjny zespół prezesów darmozjadów. Spółdzielnie powinny kontrolować jednostki niezależne od spółdzielni powołane przez sejm. W przeciwnym razie w spółdzielniach mieszkaniowych nadal będzie kwitnąć ograbianie spółdzielców przez prezesów wespół zespół przy przyzwoleniu rady nadzorczej.

    Odpowiedz
  • felo(2018-02-22 21:28) Zgłoś naruszenie 02

    co za głupie powiedzenie, ustawodawca, przecież to rząd jest a nie żaden ustawodawca,

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane