statystyki

Lustrowali spółdzielnie, lecz nie zlustrowali

autor: Patryk Słowik22.02.2018, 20:00
Powstał więc problem: co z tymi lustracjami?

Powstał więc problem: co z tymi lustracjami?źródło: ShutterStock

Uprawnienia części lustratorów przeprowadzających sprawdzenie w spółdzielniach mieszkaniowych wygasły z dnia na dzień. Wszystko przez niefrasobliwość ustawodawcy.

20 lipca 2017 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, kodeksu postępowania cywilnego, prawa spółdzielczego i kilku innych ustaw (Dz.U. z 2017 r. poz. 1596). Weszła ona w życie 9 września 2017 r.

Celem zmian było wzmocnienie pozycji spółdzielców i rozbicie klik, które występowały w niektórych molochach. Projektodawcy uznali, że pomoże w tym, to dookreślenie przepisów dotyczących lustrowania działalności spółdzielni. Przez lata było tak, że – przynajmniej zgodnie z literą prawa – koledzy mogli kontrolować siebie nawzajem.

Wprowadzono więc nowy przepis – art. 91 par. 41 ustawy – Prawo spółdzielcze (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1560 ze zm.). Zgodnie z nim w przypadku badania lustracyjnego spółdzielni mieszkaniowych lustratorem nie może być osoba będąca członkiem zarządu jakiejkolwiek spółdzielni mieszkaniowej, prokurentem, likwidatorem, a także zatrudnionym lub świadczącym usługi na rzecz jakiejkolwiek spółdzielni mieszkaniowej głównym księgowym, radcą prawnym lub adwokatem. Zakaz ten stosuje się także do innych osób, o ile podlegają członkowi zarządu, likwidatorowi lub głównemu księgowemu. Cel oczywisty: sprawdzenia powinna dokonywać osoba zupełnie niezależna od kierownictwa danej spółdzielni. Rzecz w tym, że w ustawie nowelizującej nie wprowadzono żadnych przepisów przejściowych. A w dziesiąt- kach, a być może nawet setkach spółdzielni trwały akurat lustracje. W wielu wypadkach dokonywane przez osoby uprawnione do ich przeprowadzenia w świetle poprzednio obowiązujących przepisów, ale już nieuprawnione zgodnie z nowymi regulacjami.


Pozostało jeszcze 53% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • członek spółdzielni mieszkaniowej od 42 lat(2018-02-23 09:57) Zgłoś naruszenie 82

    Lustratorzy tak lustrują spółdzielnię mieszkaniową by nie zrobić krzywdy prezesom i jednocześnie pokazać jak szczegółowo (!?) sprawdzają to co im podrzucą prezesi. Śmiechu warte a my spółdzielcy za to płacimy ciężkie pieniądze. Þoźniej prezesowa rada nadzorcza przyklepuje protokół z lustracji bez zapoznania się z nim a na walnym zgromadzeniu prezesi oświadczają że lustracja wypadła świetnie. Ot i cala prawda o lustracji. Krajową radę spółdzielców należy zlikwidować bo to jest jak związek rewizyjny zespół prezesów darmozjadów. Spółdzielnie powinny kontrolować jednostki niezależne od spółdzielni powołane przez sejm. W przeciwnym razie w spółdzielniach mieszkaniowych nadal będzie kwitnąć ograbianie spółdzielców przez prezesów wespół zespół przy przyzwoleniu rady nadzorczej.

    Odpowiedz
  • felo(2018-02-22 21:28) Zgłoś naruszenie 02

    co za głupie powiedzenie, ustawodawca, przecież to rząd jest a nie żaden ustawodawca,

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane