statystyki

Za wystawienie niemającej podstaw faktury można trafić za kratki

autor: Patryk Słowik20.02.2018, 07:13; Aktualizacja: 20.02.2018, 08:08
Sąd, który wydał nakaz zapłaty, częściowo sam oszukał wymiar sprawiedliwości

Sąd, który wydał nakaz zapłaty, częściowo sam oszukał wymiar sprawiedliwościźródło: ShutterStock

Uzyskanie nakazu zapłaty, choćby się uprawomocnił, na podstawie oczywiście bezzasadnie wystawionego rachunku może być przestępstwem – stwierdził Sąd Najwyższy.

Fakt, że pozwany nie wniósł w ustawowym terminie sprzeciwu od wydanego nakazu, nie ma nic do rzeczy. Nie ma też mowy o pomieszaniu porządków cywilnego z karnym.

Rzekomy dług

Sprawa zaczęła się w lutym 2011 r. Wówczas dwie spółki zawarły umowę na wykonanie robót budowlanych. Wykonawca jednak w ogóle nie przystąpił do działania, wskutek czego w czerwcu 2011 r. umowa została wypowiedziana przez zlecającą. W sierpniu 2013 r. jednak wiceprezes spółki, która nie przystąpiła do pracy, wystąpił do sądu o wydanie nakazu zapłaty na kwotę 240 tys. zł. Powód? Nieopłacona faktura za roboty datowana na marzec 2012 r. Została ona dołączona do pozwu, choć – jak się później okazało – pozwany nie miał pojęcia o jej istnieniu.

Oszustwo procesowe

Oszustwo procesowe

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Sąd wydał nakaz zapłaty. Rzekomy dłużnik zaś choć orzeczenie otrzymał, to w ciągu dwóch tygodni nie wniósł sprzeciwu. Zawinił obieg dokumentów wewnątrz firmy.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane