Kara pozbawienia wolności dla sprawców, którzy unikają zapłaty zadośćuczynienia swoim ofiarom

autor: Emilia Świętochowska15.02.2018, 07:35; Aktualizacja: 15.02.2018, 08:11
prawo

Nawiązki dla ofiar w wysokości do 200 tys. zł wchodzą w grę wówczas, gdy wyrównanie szkody jest utrudnione.źródło: ShutterStock

Sprawcy, którzy unikają zapłaty zadośćuczynienia swoim ofiarom, będą mogli pójść za to do więzienia. W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają wstępne prace nad zmianami w kodeksie karnym, które umożliwią sądom nakładanie kar pozbawienia wolności – od 3 miesięcy do 5 lat – na skazanych umyślnie uchylających się od obowiązku wykonania orzeczonych środków kompensacyjnych

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

  • IUDEX(2018-02-15 09:25) Zgłoś naruszenie 133

    Takie instrumenty już są , a projekt jest populistyczny pod elektorat i do tego ten większościowy.

    Odpowiedz
  • Zenon(2018-02-15 10:46) Zgłoś naruszenie 132

    Dobrze,będzie za co wsadzić Płaszczaka i spaślaka Zielińskiego.do ancla.gdy nie będzie chciał oddać odszkodowań SBkom za niesłuszne obniżenie emerytur!!!!

    Odpowiedz
  • FAK(2018-02-15 13:00) Zgłoś naruszenie 1313

    Zostalem niesłusznie skazany przez wymiar niesprawiedliwości (wypadek drogowy) z nie mojej winy. Nie zgadzałem sie z tym haniebnym wyrokiem. Miałam zapłacić 2 tyś. nawiązki. Powiedzialem ze nie zapłacę. Wyrok 1 roku odwieszono mi. Odsiedziałem cały. Nie dałam się złamać temu opresyjnemu państwu. Wyjeżdżam z tego syfiarskiego państewka.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • GabKa(2018-02-15 17:29) Zgłoś naruszenie 52

    I znów góra urodziła mysz. Sprawca, który nie płaci, zamiast być skierowany do przymusowej pracy, z której zapłata byłaby przeznaczana dla ofiary, to będzie żył na koszt społeczeństwa, a zadośćuczynienia nadal nie zapłaci, bo powie, że siedział, więc nie zarabiał.

    Odpowiedz
  • 5264316(2018-02-16 13:24) Zgłoś naruszenie 43

    Prawo karne nie powinno ingerować w domenie prawa cywilnego. Za chwilę zamiast sprawnego systemu egzekucji zobowiązań pieniężnych dojdziemy do karania kryminalnego za niewykonanie jakiegokolwiek zobowiązania. Od tego już tylko krok do więzienia "za długi"= za biedę, a nie za czyn będący rzeczywiście przestępstwem. Koszty projektu absurdalnie wysokie, szkodliwość społeczna dotkliwa. Osoba zarabiająca najniższe wynagrodzenie i obciążona alimentami nie ma środków by zapłacić za zadośćuczynienie częstokroć zawyżone z uwagi na nadaktywność "firm odzyskiwania odszkodowań".

    Odpowiedz
  • ccc(2018-02-19 07:07) Zgłoś naruszenie 33

    ok, pod warunkiem, że samo pójście do więzienia nie spowoduje, że obowiązek zapłaty zniknie. Jak potem wyjdzie i nie zapłaci, to znowu do kicia, i tak do końca życia. Wtedy to osiągnie cel.

    Odpowiedz
  • X(2018-02-15 09:31) Zgłoś naruszenie 21

    za co jeszcze nie można pójść do więzienia?

    Odpowiedz
  • Pokrzywdzona(2018-02-15 09:35) Zgłoś naruszenie 28

    Pokrętne działania wymiaru sprawiedliwości w efekcie doprowadzają do ukarania osób pokrzywdzonych t.j. poprzez cierpienie z powodu utraty bliskich osób w wyniku brutalnego zabójstwa, straty finansowe (związane z poniesieniem kosztów pogrzebu, wynajmu adwokata, utrzymania osieroconych dzieci ofiary), rozstrój zdrowia spowodowany działaniem zbrodniarza zarówno przed jak i po dokonaniu zbrodni ale także działaniem wymiaru sprawiedliwości. Bowiem to wymiar sprawiedliwości lekceważy życie ludzkie i zagrożenia ze strony zbrodniarza utwierdzając go w przekonaniu o swojej bezkarności jeżeli zbrodniarz posiada papiery psychiatryczne i załatwi sobie tzw. niepoczytalność w chwili popełnienia czynu zabronionego. Nie wiem jaka jest logika takiego postępowania. Ale wszystko wskazuje na to, że chodzi jedynie o korzyści finansowe jakie można uzyskać od zbrodniarza zagrożonego karą dożywotniego więzienia. Dlatego też nie istnieją odpowiednie normy prawne dot. ochrony pokrzywdzonych.

    Odpowiedz
  • bart(2018-02-15 09:44) Zgłoś naruszenie 12

    hmmm..... projekt dobry, ciekawe, czym go *********

    Odpowiedz