Jazda na rowerze obowiązkowo w kasku. Rząd zaostrzy też przepisy dla kierowców

autor: Tomasz Żółciak08.02.2018, 07:56; Aktualizacja: 08.02.2018, 14:23
rower, rowery

rower, roweryźródło: ShutterStock

Specjalny zespół złożony z przedstawicieli kilku ministerstw i instytucji badawczych zarekomendował wprowadzenie zmian do przepisów dotyczących bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dwie najważniejsze z nich: obowiązkowe kaski rowerowe dla dzieci, a dla kierowców niższa prędkość maksymalna w terenie zabudowanym w godzinach nocnych.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (50)

  • asior(2018-02-08 08:14) Zgłoś naruszenie 8227

    kto produkuje kaski? już nowy szwindel się szykuje...

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • ZR(2018-02-08 08:30) Zgłoś naruszenie 3811

    Obniżenie prędkości jest *przyczynowo* związane z niższą liczbą poszkodowanych. Obowiązkowe kaski dla rowerzystów - nie. Akurat ostatni numer Applied Mobilities ma ciekawy artykuł na ten temat: 10.1080/23800127.2018.1432088. Trudno nie odnieść wrażenia, że próba wciśnięcia "obowiązkowych kasków" (na razie dla dzieci), to jednocześnie próba ułagodzenia zmotoryzowanych na zasadzie: "wybaczcie, musimy wam coś zabrać, ale tym przeklętym rowerzystom też zabierzemy". Znając życie, policyjne cyngle będą non-stop prowadziły akcję "bezpieczny rowerzysta". Bo akcji "50km/h=50km/h" nie odważą się przeprowadzić.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Zwykłe Bajania(2018-02-08 09:18) Zgłoś naruszenie 2219

    W Polsce co rok przybywa 1 mln aut na drogach !!!!! A Policjantów w Drogówce tyle samo co w 1989r !!!!!!! kiedy było 100 razy mniej aut - efekt - łatwiej wygrać w Totolotka niż być kiedykolwiek zatrzymanym przez Drogówkę lub zobaczyć w ogóle w tej masie aut samochód policji z WRD!!!!!!. Większość ludzi jeżdzi jak chce - i jest bezkarna - bo nie ma komu nad Tym panować. Takie są Fakty - bo takie są liczby.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • lib(2018-02-08 09:44) Zgłoś naruszenie 291

    statystyka to dość ciekawa nauka jednak najważniejsze to, ze korelacja nie oznacza odnalezienia przyczyny danego poziomu wypadków. Gdyby nie prowadzono zmian w infrastrukturze drogowej to ten "efekt" byłby znacznie mniejszy, a tak można uprawiać sobie propagandę w najlepsze...

    Odpowiedz
  • Aywen(2018-02-08 09:52) Zgłoś naruszenie 7414

    Cała ta komisja niech sobie założy te kaski na swe puste głowy dość uszczesliwiania na siłę a to kierowców a to rowerzystów i co jeszcze.

    Odpowiedz
  • Kierowca (2018-02-08 09:53) Zgłoś naruszenie 5718

    Liczba wypadków maleje bo jest więcej dróg expressowych i autostrad. Przykręcanie śruby jest tylko dla kasy. Nie bardzo już można kierowcom to bierzemy się za innych. Kasa na różne 500+ musi być

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • O_01(2018-02-08 10:29) Zgłoś naruszenie 01

    Pytanie do Autora: co to jest wymieniony w artykule "teren zabudowany"? W którym art. PORD znajdę jego definicję?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Bikeman (2018-02-08 10:34) Zgłoś naruszenie 336

    Obowiązkowo kaski to napędzanie gospodarki poprzez sprzedaż kasków i przychody z tytułu sprzedaży dla budżetu panstwa, a może jeszcze legalizacja kasków odplatna czy spełniają warunki ochrony oraz co roczny przegląd odplatny czy dalej są w stanie zapewnić bezpieczenstwo do tego obowiązkowo ochraniacze na kolana i łokcie i inne nakazy im więcej nakazów tym więcej można wyciągnąć kasy z obywatela.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • filip(2018-02-08 11:05) Zgłoś naruszenie 628

    Ja jestem za DOBROWOLNOŚCIĄ kasków.Kto chce to zakłada.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • szprycha(2018-02-08 11:13) Zgłoś naruszenie 249

    Badania, nie te polskie, ale międzynarodowe potwierdzają, że kierowcy samochodów mijający rowerzystę w kasku mijając podjeżdzają dużo bliżej, niż do rowerzysty, który kasku nie ma. Czy kask to faktycznie takie bezpieczeństwo, porównywalne do pasów w samochodzie, otóż nie chroni on głowę tylko wtedy, gdy upadniemy głową pod określonym kontem a uderzenie nastąpi w określonym miejscu. W pozostałych przypadkach wielkiej różnicy nie ma, a niekiedy noszenie kasku może nawet okazać się niebezpieczne. Jak

    Odpowiedz
  • Zenujące i załosne działanie rządzących?(2018-02-08 13:23) Zgłoś naruszenie 188

    Wprowadzane zmiany są żałosne i nie mają nic wspólnego z poprawą bezpieczeństwa na drodze, a jedynie ściągniecie z kierowców jak najwięcej pieniędzy na uzupełnienie kasy państwowej.

    Odpowiedz
  • Wyborca wniebowzięty(2018-02-08 13:28) Zgłoś naruszenie 155

    No jak popierają przepisy posłowie PiS to słuszne to i sprawiedliwe. Przeci u nich na wsi tylko na rowerze sie przemieszczają a koń w nocy lezie wolniej bo ślepy na jedno oko.

    Odpowiedz
  • maargrab(2018-02-08 13:30) Zgłoś naruszenie 266

    Te ograniczenia prędkości to farsa.Ostatnio zrobiłem doświadczenie,w drodze do pracy i z jechałem równe ,60 km/godziny 10 za szybko i nikt nie jechał za mną tylko wszyscy mnie wyprzedzali.100 procent kierowców nie przestrzega ograniczen

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • hiahia(2018-02-08 14:44) Zgłoś naruszenie 146

    A obowiązkowy kask dla kierowców osobówek i ciężarówek?

    Odpowiedz
  • karol(2018-02-08 14:45) Zgłoś naruszenie 1014

    na miejscu kierowców cieszyłbym się z obowiązku kasków. wypadków z udziałem rowerzystów jest mnóstwo, każdemu kierowcy moze się to przytrafić, wyobraźcie sobie sytuacje, że potrącacie rowerzyste, ten upada, uderza głową o krawężnik i umiera... spowodowaliście wypadek ze skutkiem śmiertelnym. gdyby miał na głowie kask być może skończyłoby się na potłuczeniach i bólu... skoro jeżdżą po drogach publicznych,dzielą ją z pojazdami dużo cieższymi i większymi to tak, powinni jeździć w kaskach.

    Odpowiedz
  • Bźdikiewicz(2018-02-08 14:52) Zgłoś naruszenie 354

    A kiedy kaski dla przechodzących po pasach?

    Odpowiedz
  • kaskader(2018-02-08 14:54) Zgłoś naruszenie 214

    kiedy wybory

    Odpowiedz
  • gość(2018-02-08 15:09) Zgłoś naruszenie 1813

    Ludzie, czy wy w ogóle czytacie jeszcze artykuły przed dodaniem komentarza? Mam wrażenie że większość tutaj komentujących nie zadała sobie tyle trudu... 1. Mowa jest o kaskach obowiązkowych dla dzieci, a oburzacie się jakbyście byli wszyscy siłą przymuszani do zakładania kasku. W centrach dużych miast nie widać dzieci na rowerkach więc niektórym się wydaje że nie ma żadnego problemu, wystarczy wyjechać na osiedle domków jednorodzinnych lub do miejscowości wzdłuż dróg powiatowych żeby zobaczyć ile dzieciaków jeździ na małych rowerkach, rolkach i hulajnogach - wiadomo jak to dzieci nie zawsze zdają sobie sprawę że kierowca nie ma możliwości zatrzymania auta w sekundę. Jestem za tym żeby dzieciaki jeździły w kaskach - komuś to może pomóc. 2. Tym którzy węszą "spisek kaskowy", podpowiem że kaski można nabyć w w wielu sklepach, a producentów też nie brakuje...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • hasiok(2018-02-08 16:49) Zgłoś naruszenie 01

    Statystycznie ja mam kapuste ,ty masz mięso czyli obaj mamy gołąbki ;]

    Odpowiedz
  • użytkownik(2018-02-08 17:56) Zgłoś naruszenie 117

    A co z oświetleniem rowerów? To jedyne pojazdy, którymi poruszają się po drogach publicznych ich użytkownicy. Po drugie to kategoryczny zakaz jazdy chodnikami dla rowerzystów do tego nieuprawnionych. No i wyposażenie rowerów w wymagane akcesoria, jak dzwonek, światła, itd.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz