Jazda na rowerze obowiązkowo w kasku. Rząd zaostrzy też przepisy dla kierowców

autor: Tomasz Żółciak08.02.2018, 07:56; Aktualizacja: 08.02.2018, 14:23
rower, rowery

rower, roweryźródło: ShutterStock

Specjalny zespół złożony z przedstawicieli kilku ministerstw i instytucji badawczych zarekomendował wprowadzenie zmian do przepisów dotyczących bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dwie najważniejsze z nich: obowiązkowe kaski rowerowe dla dzieci, a dla kierowców niższa prędkość maksymalna w terenie zabudowanym w godzinach nocnych.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (50)

  • antykask(2018-07-18 16:35) Zgłoś naruszenie 10

    Dlaczego obowiązkowe kaski rowerowe dla dzieci, a nie dla wszystkich kierowców?... Czyżby lobby producentów kasków nie było dość sprawne?... Ale... jeśli wprowadzą obowiązkowe jakieś kaski także dla dorosłych, jako kolejne ograniczenie naszej wolności, to ja... raczej sprzedam rower, aniżeli kupię im jakiś zasr….. kask!

    Odpowiedz
  • Ralfi(2018-05-11 10:50) Zgłoś naruszenie 00

    Ja proponuję jeszcze nałożyć obowiązek posiadania kasku oraz ochraniaczy stawów przez dzieciaki w szkole podstawowej (do rozważenia dzieci w wieku przedszkolnym). Wszak wiadomo co się czasami dzieje na przerwach pomiędzy lekcjami. Nieśmiało twierdzę, że tam dziecko jest bardziej narażone na uszczerbek na zdrowiu niż jadąc na rowerze po ścieżce rowerowej. Można też rozważyć obowiązek zawożenia dzieci do szkoły samochodem (zamiast, żeby na piechotę chodziły). W końcu w samochodzie są potencjalnie bardziej bezpieczne, no i w foteliku - przypięte pasami bezp.

    Odpowiedz
  • DHHF(2018-02-11 21:18) Zgłoś naruszenie 00

    NAJGORSZE,ŻE WŁADZA KTÓRA WPROWADZA TE OGRANICZENIA SAMA MA PROBLEM Z ICH PRZESTRZEGANIEM!!CIĄGLE PANUJE U NAS FEUDALNA ZASADA,ŻE WŁADZA MOŻE WIĘCEJ, TJ, MOŻE OLEWAĆ WPROWADZANIE PRZEZ NIĄ PRZEPISY!!TO TAK JAKBY SPOŁECZEŃSTWO BYŁO WROGIEM!!

    Odpowiedz
  • antykask(2018-02-10 21:11) Zgłoś naruszenie 00

    Można też wprowadzić obowiązek zakładania kasków dla pieszych, w trosce o ich zdrowie i życie rzekomo, bo przecież pieszy może się przewrócić i uderzyć głową o kant krawężnika, a to może się skończyć nawet śmiercią... Oczywiście skutek byłby taki, że ci, którzy kręcą biznesy w branży produkującej owe kaski pobudowaliby sobie pałace, wymienili limuzyny na nowszy model, a niektórzy być może kupiliby sobie odrzutowce, natomiast wszyscy piesi by się musieli na to zrzucić...

    Odpowiedz
  • alal(2018-02-10 19:53) Zgłoś naruszenie 00

    Obowiazek to narnac w rzadek .

    Odpowiedz
  • egow(2018-02-10 10:05) Zgłoś naruszenie 00

    powinni wszystkim rowerzystom, nie tylko dzieciom, narzucić: kask, dobre oświetlenie (normy wielkości i siły światła), przy policyjnej kontroli sprawdzać hamulce itd. Posiadanie pojazdu to nie tylko przywileje, a z jakiegoś powodu niektórym się wydaje, że obowiązki są tylko dla 4 kółek.

    Odpowiedz
  • milion(2018-02-09 14:31) Zgłoś naruszenie 00

    przepraszam ale "relatywnie duża" to nic nie znaczy proszę liczby - ilu młodocianych rowerzystów miało wypadek na rowerze, ilu odniosło obrażenia głowy... podobnie z innymi obostrzeniami. konkrety. konkretne statystyki - koniec z ulubiona przyczyną wypadków policji tj. nadmierna prędkość i niedostosowanie prędkości do warunków jazdy. gdzie marchewka? dziurawa droga to i 30 może być za dużo. brak pobocza, rowy.

    Odpowiedz
  • Anty cebula(2018-02-09 03:22) Zgłoś naruszenie 00

    Do wszystkich spiskowiczów, spróbujcie przywalić przy 30km/h glową o asfalt. Tak wam żal wydać 50zł na to żeby chronić zdrowie i życie najbliższych? Jak naród ciemny to trzeba nakazem inaczej nie zrozumieją. A za przekroczenie predkości o 50km/h powinien być mandat 10 000zł, wtedy nikt by sie nie odważył przekraczać.

    Odpowiedz
  • bbc(2018-02-09 00:18) Zgłoś naruszenie 172

    Dziecko na rowerze jest pieszym (Art2 pkt18 PoRD). Czyli piesi w kaskach. :D

    Odpowiedz
  • tryt(2018-02-08 21:00) Zgłoś naruszenie 919

    Proponuje wprowadzić obowiązek noszenia kasków dla wszystkich rowerzystów bez względu na wiek oraz zakazać poruszania się rowerzystom na chodniku, jeżeli nie ma wyznaczonego specjalnego pasa dla rowerów. W takim przypadku rowerzysta powinien jechać na drodze. Dodatkowo obowiązkowa montować prędkościomierze na rowerach i ograniczyć ich prędkość w terenie zabudowanym do 10 km/h. I postawić rowerowe fotoradary w miejscach niebezpiecznych na pasach dla rowerów. Przekroczenie o 5 km/h powyższej prędkości powoduje zarekwirowanie roweru na okres 3 miesięcy. Definitywnie zakazać rowerzystom jazdy obok siebie. Obecne przepisy za bardzo uprzywilejowują rowerzystów na drodze.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Marek(2018-02-08 20:09) Zgłoś naruszenie 00

    Powinna być przywrócona karta rowerowa.

    Odpowiedz
  • użytkownik(2018-02-08 17:56) Zgłoś naruszenie 117

    A co z oświetleniem rowerów? To jedyne pojazdy, którymi poruszają się po drogach publicznych ich użytkownicy. Po drugie to kategoryczny zakaz jazdy chodnikami dla rowerzystów do tego nieuprawnionych. No i wyposażenie rowerów w wymagane akcesoria, jak dzwonek, światła, itd.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • hasiok(2018-02-08 16:49) Zgłoś naruszenie 01

    Statystycznie ja mam kapuste ,ty masz mięso czyli obaj mamy gołąbki ;]

    Odpowiedz
  • gość(2018-02-08 15:09) Zgłoś naruszenie 1813

    Ludzie, czy wy w ogóle czytacie jeszcze artykuły przed dodaniem komentarza? Mam wrażenie że większość tutaj komentujących nie zadała sobie tyle trudu... 1. Mowa jest o kaskach obowiązkowych dla dzieci, a oburzacie się jakbyście byli wszyscy siłą przymuszani do zakładania kasku. W centrach dużych miast nie widać dzieci na rowerkach więc niektórym się wydaje że nie ma żadnego problemu, wystarczy wyjechać na osiedle domków jednorodzinnych lub do miejscowości wzdłuż dróg powiatowych żeby zobaczyć ile dzieciaków jeździ na małych rowerkach, rolkach i hulajnogach - wiadomo jak to dzieci nie zawsze zdają sobie sprawę że kierowca nie ma możliwości zatrzymania auta w sekundę. Jestem za tym żeby dzieciaki jeździły w kaskach - komuś to może pomóc. 2. Tym którzy węszą "spisek kaskowy", podpowiem że kaski można nabyć w w wielu sklepach, a producentów też nie brakuje...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • kaskader(2018-02-08 14:54) Zgłoś naruszenie 214

    kiedy wybory

    Odpowiedz
  • Bźdikiewicz(2018-02-08 14:52) Zgłoś naruszenie 354

    A kiedy kaski dla przechodzących po pasach?

    Odpowiedz
  • karol(2018-02-08 14:45) Zgłoś naruszenie 1014

    na miejscu kierowców cieszyłbym się z obowiązku kasków. wypadków z udziałem rowerzystów jest mnóstwo, każdemu kierowcy moze się to przytrafić, wyobraźcie sobie sytuacje, że potrącacie rowerzyste, ten upada, uderza głową o krawężnik i umiera... spowodowaliście wypadek ze skutkiem śmiertelnym. gdyby miał na głowie kask być może skończyłoby się na potłuczeniach i bólu... skoro jeżdżą po drogach publicznych,dzielą ją z pojazdami dużo cieższymi i większymi to tak, powinni jeździć w kaskach.

    Odpowiedz
  • hiahia(2018-02-08 14:44) Zgłoś naruszenie 146

    A obowiązkowy kask dla kierowców osobówek i ciężarówek?

    Odpowiedz
  • maargrab(2018-02-08 13:30) Zgłoś naruszenie 266

    Te ograniczenia prędkości to farsa.Ostatnio zrobiłem doświadczenie,w drodze do pracy i z jechałem równe ,60 km/godziny 10 za szybko i nikt nie jechał za mną tylko wszyscy mnie wyprzedzali.100 procent kierowców nie przestrzega ograniczen

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Wyborca wniebowzięty(2018-02-08 13:28) Zgłoś naruszenie 155

    No jak popierają przepisy posłowie PiS to słuszne to i sprawiedliwe. Przeci u nich na wsi tylko na rowerze sie przemieszczają a koń w nocy lezie wolniej bo ślepy na jedno oko.

    Odpowiedz