statystyki

Wybory samorządowe 2018: Co z przetargiem na zainstalowanie urządzeń rejestrujących pracę komisji wyborczych?

autor: Tomasz Żółciak07.02.2018, 07:20; Aktualizacja: 07.02.2018, 09:54
PKW rozważa, czy nie włączyć do sprawy lokalnych władz

PKW rozważa, czy nie włączyć do sprawy lokalnych władzźródło: ShutterStock

Choć wybory już w tym roku, nadal nie wiadomo, co z konkursem na zainstalowanie urządzeń rejestrujących pracę komisji wyborczych.

Zgodnie z obowiązującym od 31 stycznia nowym kodeksem wyborczym podczas najbliższych wyborów samorządowych we wszystkich 28 tys. lokali wyborczych powinny pojawić się kamery rejestrujące przebieg głosowania. To spore wyzwanie organizacyjne i logistyczne dla Państwowej Komisji Wyborczej (PKW) i Krajowego Biura Wyborczego (KBW). Problem w tym, że nikt jeszcze się za sprawę kamer nie zabrał.

PKW jest teraz w stanie swego rodzaju zawieszenia. Sędziowie czekają, aż minister spraw wewnętrznych zaproponuje kandydatów na nowego szefa KBW. Poza tym w ciągu dwóch miesięcy powinno zostać zrekrutowanych i przeszkolonych 100 nowych komisarzy wyborczych (nazwiska również przedstawi MSWiA). Trzeba też stworzyć kilkutysięczną armię urzędników wyborczych, którzy wesprą organizacyjnie szefa KBW (więcej na te tematy w wywiadzie z wiceministrem Pawłem Szefernakerem z MSWiA na A6).

W tych warunkach, jak słyszymy w PKW, trudno jest rozpisać przetarg na kamery, którego wartość szacowana jest na ok. 130 mln zł. W grę wchodzi nie tylko zakup sprzętu, ale również jego montaż, uruchomienie i zapewnienie infrastruktury do nagrywania lub transmisji internetowej obrazu z lokali wyborczych. W PKW z każdym dniem narasta przeświadczenie, że w krótkim czasie, jaki pozostał do wyborów, trudno będzie zdążyć.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane