statystyki

Wybory samorządowe 2018: Co z przetargiem na zainstalowanie urządzeń rejestrujących pracę komisji wyborczych?

autor: Tomasz Żółciak07.02.2018, 07:20; Aktualizacja: 07.02.2018, 09:54
PKW rozważa, czy nie włączyć do sprawy lokalnych władz

PKW rozważa, czy nie włączyć do sprawy lokalnych władzźródło: ShutterStock

Choć wybory już w tym roku, nadal nie wiadomo, co z konkursem na zainstalowanie urządzeń rejestrujących pracę komisji wyborczych.

Zgodnie z obowiązującym od 31 stycznia nowym kodeksem wyborczym podczas najbliższych wyborów samorządowych we wszystkich 28 tys. lokali wyborczych powinny pojawić się kamery rejestrujące przebieg głosowania. To spore wyzwanie organizacyjne i logistyczne dla Państwowej Komisji Wyborczej (PKW) i Krajowego Biura Wyborczego (KBW). Problem w tym, że nikt jeszcze się za sprawę kamer nie zabrał.

PKW jest teraz w stanie swego rodzaju zawieszenia. Sędziowie czekają, aż minister spraw wewnętrznych zaproponuje kandydatów na nowego szefa KBW. Poza tym w ciągu dwóch miesięcy powinno zostać zrekrutowanych i przeszkolonych 100 nowych komisarzy wyborczych (nazwiska również przedstawi MSWiA). Trzeba też stworzyć kilkutysięczną armię urzędników wyborczych, którzy wesprą organizacyjnie szefa KBW (więcej na te tematy w wywiadzie z wiceministrem Pawłem Szefernakerem z MSWiA na A6).

W tych warunkach, jak słyszymy w PKW, trudno jest rozpisać przetarg na kamery, którego wartość szacowana jest na ok. 130 mln zł. W grę wchodzi nie tylko zakup sprzętu, ale również jego montaż, uruchomienie i zapewnienie infrastruktury do nagrywania lub transmisji internetowej obrazu z lokali wyborczych. W PKW z każdym dniem narasta przeświadczenie, że w krótkim czasie, jaki pozostał do wyborów, trudno będzie zdążyć.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane