Budynek na gruncie wieczyście użytkowanym nie jest bezwartościowy

autor: Michał Culepa22.01.2018, 16:00
blok, mieszkanie, nieruchomość

Nie można przyjąć, że budynek posadowiony na nieruchomości objętej użytkowaniem wieczystym nie ma żadnej wartości w sytuacji, gdy jest ona uwzględniana przy określaniu należności z tytułu użytkowania wieczystego.źródło: ShutterStock

Sprawa dotyczyła rozliczenia nakładów na utrzymanie nieruchomości (którą była działka z pawilonem handlowym), którą miała w użytkowaniu wieczystym spółka jawna należąca do państwa B., prowadzących w mieście Z. piekarnię oraz cukiernię. Została ona kupiona przez spółkę od poprzedniego użytkownika wieczystego.

Jednak kilka lat po tym fakcie musiała się one zmierzyć z pozwem miasta, żądającym rozwiązania umowy użytkowania wieczystego. Oddanie nieruchomości w takie użytkowanie obwarowane było bowiem warunkami. Użytkownik był zobowiązany do uporządkowania działki i przebudowy istniejącego pawilonu handlowego na budynek handlowo-usługowy. Inwestycja miała rozpocząć się nie później niż 18 miesięcy od daty oddania nieruchomości, a zakończyć nie później niż po pięciu latach. Ponieważ działka znajdowała się w ścisłym centrum miasta – na tamtejszej starówce – przebudowa w praktyce oznaczała rozbiórkę dotychczasowego pawilonu i budowę trzykondygancyjnej kamienicy, takie warunki zabudowy przewidywał zresztą miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Wspólnikom spółki B. nie udało się jednak rozpocząć inwestycji w terminie. W efekcie sąd okręgowy przychylił się do wniosku gminy i rozwiązał umowę użytkowania wieczystego, nakazując zwrot nieruchomości.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane