Prof. Bogusław Banaszak: Konstytucjonalista niejednoznaczny

autor: Emilia Świętochowska16.01.2018, 09:11; Aktualizacja: 16.01.2018, 12:22
Bogusław Banaszak

Bogusław Banaszakźródło: Materiały Prasowe

Odegrał rolę w sporze o Trybunał Konstytucyjny, pracował z wszystkimi ekipami rządzącymi od lat 90. Prof. Bogusław Banaszak zmarł 10 stycznia 2018 r.

Należał do najbardziej znanych, a w ostatnim czasie także rozchwytywanych konstytucjonalistów w Polsce. Jego ekspercka aktywność najmocniej zaznaczyła się w trakcie kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego. To właśnie prof. Banaszak był autorem jednej z opinii prawnych, która przesądzała o tym, że sędziowie TK wybrani przez koalicję PO-PSL nie mają prawa orzekać bez złożenia ślubowania przed prezydentem. Przekonywał też, że już sam ich wybór był wadliwy, gdyż naruszał zasadę autonomii parlamentu. W swojej kolejnej ekspertyzie na zlecenie marszałka Sejmu dostarczył partii rządzącej argumentów za tym, że TK powinien orzekać o konstytucyjności tzw. ustawy naprawczej na podstawie tejże ustawy (a więc w składzie 13-osobowym i według kolejności wpływu). Politycy Prawa i Sprawiedliwości wyciągnęli stąd wniosek, że wyrok trybunału z 9 marca 2016 r. (do dziś nieopublikowany) to tylko luźny komunikat bez żadnej mocy wiążącej.

Za swoje opinie prawne dotyczące sporu o TK został doceniony przez rządzących kolejnymi tytułami. W kwietniu 2016 r. resort spraw zagranicznych mianował go na nowego członka Komisji Weneckiej w miejsce Hanny Suchockiej. W tym samym miesiącu dołączył do składu Rady Legislacyjnej przy premierze (wcześniej, w latach 2006–2010, był jej przewodniczącym). Nieco wcześniej marszałek Sejmu Marek Kuchciński zaprosił go do zespołu ekspertów, którzy mieli wypracować propozycje rozwiązania konfliktu związanego z TK (w praktyce rola tego gremium okazała się czysto fasadowa). W styczniu 2017 r. większość sejmowa wybrała go na nowego członka Trybunału Stanu (jego kandydaturę zaproponowali posłowie PiS), a w kolejnym miesiącu zasilił radę nadzorczą PZU.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Mec(2018-01-19 09:22) Zgłoś naruszenie 00

    Cześć jego pamięci.

    Odpowiedz
  • Bogusław Wierzbicki(2018-01-16 13:21) Zgłoś naruszenie 00

    Konstytucja RP z 1997 r. w art. 129 ust. 2 nie określa w jakim terminie wyborca ma wykonać to uprawnienie. Żadna z ustaw nie wyznacza wyborcy terminu na zgłoszenie tego protestu. W braku ustawy do art. 129 ust. 2 Konstytucji RP, brak podpisu Marszałka Sejmu III kadencji powoduje niedojście ustawy z dnia 2001 r. o utworzeniu Uniwersytetu Zielonogórskiego w Zielonej Górze do skutku. Dzień 20 lipca 2001 r. (Dz.U.74.785) nie jest dniem prawnego jej ogłoszenia. pisma z 2001 r. (M.P.47.765) do skutku. Irena Kamińska nie jest sędzią NSA i od 16 lat orzeka w tym sądzie nie mając do tego legitymacji. Fakt ten dowodzi, że pewna grupa stawia się ponad prawem, uważa się za lepszych od pozostałych współobywateli.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane