Sprawiedliwsze zasady przydziału spraw sędziom

autor: Małgorzata Kryszkiewicz09.01.2018, 06:31; Aktualizacja: 09.01.2018, 07:27
O tym, że par. 47 regulaminu (Dz.U. z 2015 r. poz. 925 ze zm.) sprawia w sądach kłopoty, pisaliśmy wielokrotnie

O tym, że par. 47 regulaminu (Dz.U. z 2015 r. poz. 925 ze zm.) sprawia w sądach kłopoty, pisaliśmy wielokrotnieźródło: ShutterStock

 Od 1 stycznia br. zmianie uległy zasady przydzielania spraw sędziom, którzy są nieobecni w pracy. Teraz orzekających nie dociąża się, o ile ich absencja trwa co najmniej cztery dni robocze. To jedna z ważniejszych zmian, jakie wprowadziła nowela regulaminu urzędowania sądów powszechnych (Dz.U. z 2017 r. poz. 2481).

Była ona konieczna, aby dostosować przepisy do wprowadzonego z nowym rokiem do sądów losowego, dokonywanego za pomocą systemu teleinformatycznego przydziału spraw sędziom.

O tym, że par. 47 regulaminu (Dz.U. z 2015 r. poz. 925 ze zm.) sprawia w sądach kłopoty, pisaliśmy wielokrotnie. Zarzucano mu, że prowadzi do znaczącego i nieuzasadnionego zróżnicowania liczby spraw w referatach poszczególnych sędziów. Resort sprawiedliwości, do którego docierały głosy krytyki, próbował walczyć z negatywnymi skutkami tego przepisu i w 2016 r. dokonał jego zmiany. Po niej przydział spraw był wstrzymywany tylko tym sędziom, którzy byli nieobecni w pracy z powodu choroby trwającej nieprzerwanie co najmniej siedem dni kalendarzowych. Wcześniej taki skutek wywoływała również siedmiodniowa absencja z powodu urlopu. Wskazywano jednak, że w ten sposób niejako karani są ci sędziowie, którzy nie biorą urlopów w okresach typowo wakacyjnych czy też świątecznych.


Pozostało jeszcze 56% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • Lobbii prawnicze tego nie zlikwiduje samo -ostrzeg(2018-01-09 11:59) Zgłoś naruszenie 20

  ........Kto przerwie działalność Lobii Prawniczego przy który Amber Gold to pikuś. "gdy np ..Twoja siostra w spadku pozostawila długi bez pokrycia następnie to samo Twoje dzieci czynią i nastepnie dzieci twoich dzieci sadownie przez kuratora -odrzucają spadek ,następnie IIzstepni ,ich dzieci dzieci dzieci przze notariuszy ,Sąd ,Kuratorów -odpisy ,wypisy -koszty i kasa dla Nich. A wystarczy:wprowadzić w KPC ,że „ drudzy zstępni obejmują spadek pod warunkiem przepadku dopiero po urzędowym złożeniu oświadczenia ,że „przyjmują spadek wraz z wierzytelnościami bezwarunkowo lub z dobrodziejstwem inwentarza”

  Odpowiedz
 • Lobbii prawnicze tego nie zlikwiduje samo -ostrzeg(2018-01-09 12:04) Zgłoś naruszenie 60

  ..Kto przerwie działalność Lobii Prawniczego przy który Amber Gold to pikuś. "gdy np ..Twoja siostra w spadku pozostawiła długi bez pokrycia następnie to samo muszą uczynić Twoje dzieci i dzieci twoich dzieci sądownie przez kuratora -odrzucają spadek , następnie krewni II stopnia, ich dzieci, dzieci dzieci ,etc,etc . Zarabiają łatwo Notariusze ,Prawnicy ,Sądy ,Kuratorów -odpisy ,wypisy -koszty i kasa dla Nich i firmy ścigające długi. A wystarczy:wprowadzić w KPC ,że „ drudzy zstępni obejmują spadek pod warunkiem przepadku dopiero po urzędowym złożeniu oświadczenia ,że „przyjmują spadek wraz z wierzytelnościami bezwarunkowo lub z dobrodziejstwem inwentarza”

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • jaa(2018-01-09 14:16) Zgłoś naruszenie 10

  Każdą sprawę Przewodniczący może wyłączyć spod losowania. Tylko nie wiem, czy musi pisać dlaczego wyłączył.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane