Pół setki zadań dla RPO i nie tylko

autor: Piotr Szymaniak09.01.2018, 06:31; Aktualizacja: 09.01.2018, 07:15
Doktor Adam Bodnar zapowiedział też, że w grudniu tego roku odbędzie się kolejna edycja Kongresu Praw Obywatelskich

Doktor Adam Bodnar zapowiedział też, że w grudniu tego roku odbędzie się kolejna edycja Kongresu Praw Obywatelskichźródło: Newspix
autor zdjęcia: DAMIAN BURZYKOWSKI

 54 rekomendacje do podjęcia działań w obszarze wymiaru sprawiedliwości, wiedzy i edukacji prawniczej, ochrony zdrowia, prawa pracy czy więziennictwa. To urobek Pierwszego Ogólnopolskiego Kongresu Praw Obywatelskich.

– Państwo wymaga reform, ale nie przez likwidację trójpodziału władz czy upolitycznienie instytucji publicznych, lecz przez rozwiązywanie tysięcy mniejszych spraw związanych z konkretnymi problemami poszczególnych ludzi – mówił wczoraj RPO Adam Bodnar. Jednym z głównych zagrożeń, na jakie wskazywali uczestnicy grudniowego kongresu (ponad 1,5 tys. osób, przedstawiciele wielu organizacji pozarządowych i OBWE), była coraz mniejsza przejrzystość życia publicznego przejawiająca się w coraz mniejszej liczbie dostępnych narzędzi do kontroli poczynań władzy na różnych szczeblach.

– Widzimy ogromną potrzebę, by ten trend odwrócić – dodawał RPO, wskazując na potrzebę odpowiedniej edukacji prawnej, w tym konstytucyjnej, która powinna stać się podstawą rozwoju obywatelskiego. Tak, by każdy nie tylko znał swoje prawa i obowiązki, ale też wiedział, gdzie kończy się ochrona praw i wolności jednostki, a gdzie zaczyna realizacja konkretnych interesów publicznych.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane