statystyki

Część gmin oszczędza alimentacyjnych dłużników

autor: Michalina Topolewska03.01.2018, 07:21; Aktualizacja: 03.01.2018, 08:16
W ocenie rzeczników taka praktyka organów wykonawczych gmin jest nieprawidłowa.

W ocenie rzeczników taka praktyka organów wykonawczych gmin jest nieprawidłowa.źródło: ShutterStock

Rzecznicy praw obywatelskich oraz praw dziecka chcą, aby wojewodowie sprawdzili, dlaczego część samorządów nie umieszcza danych osób niepłacących alimentów na dzieci w biurach informacji gospodarczej (BIG), mimo takiego obowiązku.

Co do zasady gminy, które prowadzą postępowania wobec rodziców uchylających się od alimentacji na podstawie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 487 ze zm.), są od 1 lipca 2015 r. zobligowane do przesyłania ich danych do każdego podmiotu, który prowadzi ogólnopolską listę dłużników (ich wykaz udostępnia Ministerstwo Rozwoju). Umieszczenie w takim rejestrze stanowi jeden z instrumentów oddziaływania na nierzetelnych rodziców. Okazuje się jednak, że nie wszystkie samorządy stosują się do tego wymogu, na co wskazują ustalenia poczynione przez powołany przez RPO i RPD zespół ekspertów ds. alimentów. Z informacji uzyskanych od biura Infomonitor SA wynika, że 16 proc. samorządów nie wywiązuje się z tego obowiązku.

W ocenie rzeczników taka praktyka organów wykonawczych gmin jest nieprawidłowa. W związku z tym zwrócili się oni do wszystkich wojewodów, którzy monitorują realizację przez samorządy ustawy o wyjaśnienie przyczyn powodujących, że część z nich nie przekazuje danych o dłużnikach do BIG.

Ponadto rzecznicy po raz kolejny wystąpili do rządu i nowego premiera Mateusza Morawieckiego o zmianę przepisów dotyczących Funduszu Alimentacyjnego (FA). Wskazują, że w dalszym ciągu liczba osób uprawnionych do pobierania świadczeń jest bardzo nieliczna w stosunku do liczby dzieci pozbawionych alimentów od rodzica. Co więcej, nawet ta grupa dzieci, która spełnia warunki do uzyskiwania pomocy z FA, systematycznie maleje. RPO i RPD podkreślają, że w 2013 r. gminy wypłacały przeciętnie 339,4 tys. świadczeń z funduszu, podczas gdy w 2016 r. było ich 307 tys. (w pierwszym półroczu ubiegłego roku ich liczba zmniejszyła się do 292,5 tys.).


Pozostało jeszcze 52% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane