Prymat sądu bywa kłopotliwy

autor: Krzysztof Rożko19.12.2017, 16:00
Możliwość wszczęcia procedury administracyjnej w celu zmiany, uchylenia, stwierdzenia nieważności aktu lub wznowienia czynności w sprawie kontrolowanego przez sąd rozstrzygnięcia ma bowiem na celu uchronienie strony przed utratą jej praw, np. na skutek przedawnienia.

Możliwość wszczęcia procedury administracyjnej w celu zmiany, uchylenia, stwierdzenia nieważności aktu lub wznowienia czynności w sprawie kontrolowanego przez sąd rozstrzygnięcia ma bowiem na celu uchronienie strony przed utratą jej praw, np. na skutek przedawnienia.źródło: ShutterStock

Wszczęcie, a następnie zawieszenie postępowania administracyjnego o zmianę lub uchylenie decyzji, nie zawsze zabezpiecza prawa strony. Strony postępowań mogą mieć duży problem związany z niedawnym orzeczeniem Naczelnego Sądu Administracyjnego, w którym postawił on tezę, że w trakcie postępowania sądowo-administracyjnego można wszcząć postępowanie administracyjne w celu zmiany, uchylenia, stwierdzenia nieważności aktu lub wznowienia postępowania w sprawie kontrolowanego przez sąd rozstrzygnięcia.

 Jednakże organ administracji publicznej obowiązany jest zawiesić to postępowanie na podstawie art. 97 par. 1 pkt 4 Kodeksu postępowania administracyjnego do czasu prawomocnego zakończenia postępowania sądowo-administracyjnego (uchwała NSA z 5 czerwca 2017 r., II GPS 1/17). Uchwała ta odnosi się m.in. do postępowań, o których mowa w art. 154 par. 1 k.p.a. Zgodnie z tą regulacją ostateczna decyzja, na mocy której żadna ze stron nie nabyła prawa, może być w każdym czasie uchylona lub zmieniona przez organ administracji publicznej, który ją wydał, jeżeli przemawia za tym interes społeczny lub słuszny interes strony.

Uzasadnieniem było stanowisko o pierwszeństwie kontroli sądowo-administracyjnej w stosunku do postępowania o zmianę lub uchylenie decyzji prowadzonego przez organ, który ją wydał, przy jednoczesnym zachowaniu dbałości o pełną ochronę interesów strony. Możliwość wszczęcia procedury administracyjnej w celu zmiany, uchylenia, stwierdzenia nieważności aktu lub wznowienia czynności w sprawie kontrolowanego przez sąd rozstrzygnięcia ma bowiem na celu uchronienie strony przed utratą jej praw, np. na skutek przedawnienia.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • hgtf(2017-12-19 17:31) Zgłoś naruszenie 10

    Dziękujcie pieniaczom, którzy inicjowali kolejne postępowania nadzwyczajne zamiast wykonywać decyzje.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane