statystyki

Komisja Wenecka znów krytycznie o zmianach w Polsce: Naruszają europejskie standardy

autor: Emilia Świętochowska13.12.2017, 07:24; Aktualizacja: 13.12.2017, 07:44
prawo

W swojej drugiej ekspertyzie Komisja Wenecka przyznaje, że w porównaniu z regulacjami uchwalonymi w lipcu, prezydenckie ustawy sądowe zawierają ulepszeniaźródło: ShutterStock

Głębokie reformy polskiej prokuratury i sądownictwa – w tym jego najwyższej instancji (SN) oraz instytucji odpowiedzialnej za sprawy kadrowe wymiaru sprawiedliwości (KRS) – w wielu punktach naruszają europejskie standardy. To kluczowy wniosek z lektury opublikowanych właśnie opinii Komisji Weneckiej. Pierwsza ocenia obowiązujące od marca ubiegłego roku nowe prawo o prokuraturze, druga analizuje kształt ustaw dotyczących Sądu Najwyższego, Krajowej Rady Sądownictwa i ustroju sądów powszechnych.

W obu przypadkach eksperci komisji są bardzo surowi. Jednym z obiektów ich krytyki jest – unikatowe w skali europejskiej – postawienie na czele prokuratury ministra sprawiedliwości i czynnego polityka. Jak podkreśla komisja, standardy Rady Europy dopuszczają różne modele tej instytucji, w tym wpisanie jej w struktury władzy wykonawczej. Czym innym jest jednak podporządkowanie ministrowi sprawiedliwości, a czym innym uczynienie go szefem. Tłumaczenia, że instytucją tą w praktyce zarządza prokurator krajowy są mało przekonywujące, bo z treści przepisów to nie wynika. Ustawa wyraźnie przyznaje prokuratorowi generalnemu np. możliwość interweniowania w indywidualnych sprawach.

Jak zaznaczają autorzy opinii, PG, który jednocześnie jest szefem resortu, nie powinien mieć możliwości ubiegania się ponownie o urząd. Potencjalnie istnieje ryzyko, że pełniąc obowiązki będzie postępował tak, aby zyskać sobie przychylność instytucji, która go wybrała. Z drugiej strony połączenie urzędów ministra i PG może okazać się szkodliwe dla prokuratorskiej praktyki, gdyby wymiana ministrów następowała często. Autorzy opinii zwrócili też uwagę na potrzebę wprowadzenia regulacji, które pozwoliłyby odwołać się do prokuratorskiej rady albo sądu tym śledczym, którzy uznali polecenia wydane przez przełożonego za niezgodne z prawem bądź nieuzasadnione.


Pozostało 25% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane