statystyki

Konstytucja złamana mniej lub bardziej. W taki dialog włączyła się I prezes SN

autor: Piotr Mgłosiek12.12.2017, 10:01; Aktualizacja: 12.12.2017, 10:13
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Dzisiaj dialog dotyczy już tylko tego, które z proponowanych przez decydentów rozwiązań „mniej łamią konstytucjꔟródło: ShutterStock

Doszliśmy do momentu, w którym dialog dotyczy już tylko tego, które z proponowanych przez decydentów rozwiązań mniej łamały konstytucję. W ten dziwny dialog włączyła się I prezes SN.

Pojęcie dysonansu poznawczego przynależy do obszaru psychologii społecznej i oznacza w skrócie uczucie dyskomfortu pojawiające się w sytuacji jednoczesnego istnienia dwóch lub więcej niezgodnych ze sobą wzajemnie elementów poznawczych. Różnica ta dotyczy najczęściej rozdźwięku między deklarowanymi poglądami a postępowaniem tej samem osoby.

Piotr Mgłosiek

Piotr Mgłosiek

źródło: Materiały Prasowe

W ciągu ostatnich dwóch lat opisywany wyżej stan z pewnością upowszechnił się wśród obserwatorów stale śledzących rozwój zdarzeń dotyczących sądowego wymiaru sprawiedliwości i nie tylko. By nie być gołosłownym, posłużę się wciąż aktualnym przykładem deklarowanej „naprawy Trybunału Konstytucyjnego”, która przyniosła drastyczny spadek liczby kierowanych do niego spraw oraz upadek autorytetu sądu konstytucyjnego. Najnowszym przykładem nasilenia owego zjawiska jest z pewnością projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, który wraz z pismem przewodnim autorstwa Pani I Prezes SN prof. Małgorzaty Gersdorf oraz obszernym uzasadnieniem pojawił się 14 listopada 2017 r. w przestrzeni publicznej. Nie chcę poddawać szczegółowej analizie merytorycznej poszczególnych rozwiązań wskazanych w treści propozycji Pani I Prezes SN. Byłby to zresztą anachronizm, zważywszy na to, że 8 grudnia Sejm VIII kadencji większością głosów partii rządzącej przyjął ustawowe regulacje dotyczące Sądu Najwyższego oraz Krajowej Rady Sądownictwa, całkowicie ignorując inicjatywę prof. Gersdorf. Ustawy są już w Senacie. Wszelako wydaje się, że ta jedynie już historyczna inicjatywa zasługuje na komentarz. Od rozwiązań szczegółowych dalece bardziej interesujący jest „duch” propozycji I Prezes SN. A on wyrażony został nie tyle w uzasadnieniu do projektu, ile w piśmie przewodnim datowanym na 11 listopada 2017 r. i podpisanym ręką samej prof. Małgorzaty Gersdorf.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • awe(2017-12-12 14:46) Zgłoś naruszenie 27

    Z Pana taki sam bezstronny dziennikarz jak z tych sądów ...

    Odpowiedz
  • DZIADEK -ALE I DZIAD-64 LATA STAZ49 LAT-890 ZL-15 (2017-12-16 15:01) Zgłoś naruszenie 05

    GDZIE BYLA GERSDORF JAK LAMANE BYLO PRAWO PRZEZ8 LAT ROK2001 MATKOM Z DZIECMNI ZABIERAJO SWIADCZENIA SOCJALNE I ZWIOZKOWE. PO ZATYM LUDZIOM ZWOLNIONYM Z WINY ZAKLADU OBNIZAJO SWIADCZENIA Ze160% DO80% TO BYLA I JEST HANBA DLA SN IKRS.TE PARTJE NAS OKRADLY I CI LUDZIE SLD SDPL UP PO I PSL.KALISZ PIEKARSKA NALECZ CELINSKI BOROWSKI KOPACZ KOMOROWSKI PIECHOCINSKI I INNI.GDZIE WTEDY BYL TK RPO KOMISJA WENECKA SN IKRS.PRZEZ TYCH JUDASZY.ZLODZIEJE GLOSU NIE MAJO I NIE MA NA TO PRZYZWOLENIA.850 TYSIECY PRZEZ67 TUSK ZATRZYMAL JAK PODALA GAZETA BEZ PRAWA DO JAKIEGO KOLWIEK ZASILKU.GDZIE BYL SN AMBER-GOLD-ZLODZIEJSKA REPRYWATYZACJA W WARSZAWIE I NIE TYLKO.SPRZEDASZ CIECHU KULCZYKOWI I INNYCH LIKWIDOWANYCH ZAKLADOW BANKOW STOCZNI ORBISU ZAKLADOW MIESNYCH CHCIAL SPRZEDAC LOT KOPALNIE LIKWIDOWAC BO NIE RENTOWNE.TAK RZODZILO PO PSL NARUD DOSTAWAL SWIADCZENIE W2008 ROKU640 ZL.DZIS16 WYCHODZI SCHETYNA KOPACZ I MOWI MUSIMY NARUD ZMOBILIZOWAC.WY ZA CALY NARUD NIE ODPOWIADACIE I NIE MACIE TAKIEGO MANDATU.ZA TO WSZYSTKO ZAPLACICIE W2018 I POPRAWIMY MY2019.WTEDY NIE BEDZIE ULICA ZAGRANICA TYLKO SKRESLENIE TYCH WSZYSTKICH JUDASZY Z LISTY.ONI MYSLO ZE NARUD JEST GLUPI I WSZYSTKO KUPI.DAJEMY WAM ZPO PSL NOWOCZESNEJ SWIADCZENIE PRZEDEMERYTALNE Z ZUSU PO49 LATACH PRACY WIEK64 WARUNKI SZKODLIWE NIE UZNANE PRZEZ WASZE SODY I ZUSY.NA SWIETA DLA PO PSL NOWOCZESNEJ SLD DUZO ZDROWJA WEGLA I STALI NIECH KAZDY Z NICH SIE PRZY WIGILI ZE WSTYDU SPALI.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane