Wynagrodzenia menadżerów i specjalistów w 2017 roku znacząco wzrosły. Spadki odczuli przedstawiciele zaledwie trzech branż, w tym - najmocniej- prawnicy. Ich zarobki spadły o 3500 zł.

Średnie wynagrodzenie miesięczne oferowane specjalistom i menedżerom w Polsce wyniosło w 2017 roku 11 662 zł brutto. Pensja proponowana kandydatom wzrosła aż o 14% proc. w porównaniu do ubiegłego roku i jest 2,5 razy wyższa niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie wg GUS w sektorze przedsiębiorstw w październiku br. – wynika z „Raportu Płacowego Antal 2017”. Eksperci Antal zwracają uwagę, że w przypadku doświadczonych i wykwalifikowanych specjalistów i menedżerów najmocniej widać rosnącą pewność zatrudnienia oraz otwartość na nowe możliwości rozwoju kariery, a w konsekwencji coraz większą presję płacową na pracodawcach.

Nie do końca dotyczy to prawników. Przedstawiciele tego zawodu w 2016 roku zarabiali średnio 13 906 zł brutto. W tym - 10 450 zł.

Według Raportu płacowego firmy Antal prawnik zatrudniony w kancelarii może zarabiać od 3 tys. zł do nawet 18 tys. zł. Starszy prawnik otrzymuje wynagrodzenie brutto w granicach 4 – 30 tys. zł, lokalny partner 15 – 40 tys., a partner w kancelarii 20 – 60 tys. zł.

Skąd więc ten spadek średniego wynagrodzenia? Jak tłumaczy Agnieszka Pastula,Team Manager HR & Legal w firmie Antal spadek średniego wynagrodzenia prawników w naszym raporcie nie oznacza obniżki wynagrodzeń dla prawników na poszczególnych stanowiskach. - W 2017 roku zdecydowanie więcej ofert pracy dotyczyło prawników z mniejszym doświadczeniem i to oni zaniżyli średnią. Obserwuje się bardzo liczną grupę młodych prawników wchodzących na rynek pracy. Wynagrodzenia na tym poziomie są na poziomie średnio 4 000 zł brutto miesięcznie, a duży udział tej grupy na rynku wpływa na znaczne obniżenie średniej stawki. Kancelarie powiększały swoje zespoły o prawników z poziomu junior associate i associate. Jednocześnie obserwujemy też, że specjaliści z większym doświadczeniem, którzy są pasywni wobec poszukiwań pracy i zadowoleni z obecnego miejsca zatrudnienia oczekują sporej podwyżki przy zmianie pracy i często takie podwyżki otrzymują przy przejściu do konkurencyjnej firmy. Niezmiennie menedżerowie i osoby z dużym stażem przekraczają w swoich zarobkach nawet 20 000 zł brutto miesięcznie - mówi.

Lepiej zarabiają prawnicy zatrudnieni w działach prawnych firm. Tu zarobki zaczynają się od 8 tys. zł w górę. Najwięcej, bo aż 45 tys. zł może zarobić dyrektor działu prawnego. Jak piszą autorzy raportu zdecydowanie lepsze wynagrodzenie można uzyskać pracując w firmach zagranicznych. - Na rynku prawniczym funkcjonuje także kult marki, więc podczas negocjowania wynagrodzenia sam fakt pracy w określonej kancelarii bądź korporacji może ułatwić rozmowy – czytamy.

Chcąc zarabiać więcej, lepiej jest zmienić firmę niż starać się o awans. „W zdecydowanej większości przypadków pracodawcy starają się zapełnić wakat kandydatem o podobnych doświadczeniach zawodowych na analogicznym stanowisku. Czasami jest możliwość awansu o szczebelek wyżej, ale z reguły ma ona ugruntowanie w dotychczasowych doświadczeniach i potencjale. Bardzo sporadycznie pracodawcy zgadzają się na rozszerzenie listy kandydatów o takich, którzy mają gigantyczny potencjał, pewne bardzo unikalne umiejętności, ale nie posiadają doświadczenia z podobnego środowiska czy nawet z branży” – twierdzą eksperci Antal.

Zdaniem Agnieszki Pustuly w kolejnych latach sytuacja raczej się nie zmieni. - Nie prognozujemy spektakularnych wzrostów wynagrodzeń wśród prawników w kolejnych latach. Wzrost wynagrodzeń będziemy wciąż na pewno obserwować w momencie przechodzenia kandydata do konkurencyjnej kancelarii jeśli dotyczy to osoby, która nie szukała aktywnie pracy - mówi.