statystyki

Drony pod bardziej szczegółową kontrolą

autor: Patryk Słowik04.12.2017, 16:00
Dron

Dyskusja o wprowadzaniu wspólnych zasad w cywilnym wykorzystywaniu dronów trwa w UE od 2015 r.źródło: Materiały Prasowe

Coraz popularniejsze wykorzystywanie bezzałogowych statków powietrznych powoduje, że najwyższy czas przyjąć przepisy, które zapewnią ochronę przednieprawidłowościami podczas lotów. Uznano tak w ostatni czwartek w Parlamencie Europejskim, gdzie eurodeputowani porozumieli się wstępnie z przedstawicielami państw członkowskich. Zapadła decyzja: zostaną przygotowane wspólne dla całej UE przepisy dotyczące cywilnego wykorzystywania dronów.

Obecnie statki ważące poniżej 150 kg – czyli większość dronów – podlegają regulacjom krajowym (unijnym jedynie te cięższe). To oznacza, że w niektórych państwach członkowskich przepisy są ukierunkowane na bezpieczeństwo obywateli, zaś w innych – na swobodę w wykorzystywaniu nowoczesnych maszyn. Unijni decydenci uznali jednak to za złą sytuację z dwóch powodów. Po pierwsze, należy w całej UE zadbać o to, aby na pierwszym miejscu było bezpieczeństwo. Po drugie, jednocześnie pomóc w rozwoju przyszłościowej branży. W toku debaty wskazano, że producenci statków mają problem z tym, że to, co jest dozwolone w jednym państwie, w innym jest niedopuszczalne.

Na razie znane są tylko wstępne propozycje tego, co powinno znaleźć się w nowych przepisach. Na pewno pojawi się w nich obowiązek rejestracji urządzeń, przy czym nie wiadomo od jakiej masy. Chodzi o to, by nie objąć nowym wymogiem nieszkodliwych zabawek. Powstanie też rejestr operatorów wyspecjalizowanych w obsłudze skomplikowanych urządzeń. Osoba bez ukończenia kursu nie będzie mogła pilotować maszyny wykorzystywanej w określonych celach, np. jako urządzenia monitorujące.


Pozostało jeszcze 30% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane