statystyki

Drony pod bardziej szczegółową kontrolą

autor: Patryk Słowik04.12.2017, 16:00
Dron

Dyskusja o wprowadzaniu wspólnych zasad w cywilnym wykorzystywaniu dronów trwa w UE od 2015 r.źródło: Materiały Prasowe

Coraz popularniejsze wykorzystywanie bezzałogowych statków powietrznych powoduje, że najwyższy czas przyjąć przepisy, które zapewnią ochronę przednieprawidłowościami podczas lotów. Uznano tak w ostatni czwartek w Parlamencie Europejskim, gdzie eurodeputowani porozumieli się wstępnie z przedstawicielami państw członkowskich. Zapadła decyzja: zostaną przygotowane wspólne dla całej UE przepisy dotyczące cywilnego wykorzystywania dronów.

Obecnie statki ważące poniżej 150 kg – czyli większość dronów – podlegają regulacjom krajowym (unijnym jedynie te cięższe). To oznacza, że w niektórych państwach członkowskich przepisy są ukierunkowane na bezpieczeństwo obywateli, zaś w innych – na swobodę w wykorzystywaniu nowoczesnych maszyn. Unijni decydenci uznali jednak to za złą sytuację z dwóch powodów. Po pierwsze, należy w całej UE zadbać o to, aby na pierwszym miejscu było bezpieczeństwo. Po drugie, jednocześnie pomóc w rozwoju przyszłościowej branży. W toku debaty wskazano, że producenci statków mają problem z tym, że to, co jest dozwolone w jednym państwie, w innym jest niedopuszczalne.

Na razie znane są tylko wstępne propozycje tego, co powinno znaleźć się w nowych przepisach. Na pewno pojawi się w nich obowiązek rejestracji urządzeń, przy czym nie wiadomo od jakiej masy. Chodzi o to, by nie objąć nowym wymogiem nieszkodliwych zabawek. Powstanie też rejestr operatorów wyspecjalizowanych w obsłudze skomplikowanych urządzeń. Osoba bez ukończenia kursu nie będzie mogła pilotować maszyny wykorzystywanej w określonych celach, np. jako urządzenia monitorujące.


Pozostało 30% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane