Odwołana prezes sądu w Krakowie zapowiada pozew przeciwko Ziobrze. Reakcja ministerstwa

01.12.2017, 20:00; Aktualizacja: 01.12.2017, 21:02
Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobroźródło: PAP
autor zdjęcia: Rafał Guz

Ministerstwo Sprawiedliwości oświadczyło w piątek, że komunikat o odwołaniu Prezes Sądu Okręgowego w Krakowie sędzi Beaty Morawiec zawiera wyłącznie prawdziwe informacje o powodach odwołania, a wyrażone w nim opinie są w pełni uprawnione.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (17)

  • Bert(2017-12-01 21:13) Zgłoś naruszenie 2339

    Byli zajęci lewizną to i do roboty nie mieli głowy

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • okradany(2017-12-01 21:28) Zgłoś naruszenie 2247

    ryza mafia czuje sie bezkarna.moze nareszcie sie to zmieni.i niech sobie bredza o zamachu na demokracje.brawo ziobro.

    Odpowiedz
  • Ryszard(2017-12-01 23:40) Zgłoś naruszenie 1724

    Te Zero też pójdzie do kryminału ! ByleJaki już mu buduje wiezienia.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Mirek(2017-12-02 14:07) Zgłoś naruszenie 163

    A kto powołuje i odpowiada za dyrektorów administracyjnych??????Przecież nie prezes.Ale cóż "ciemny lud wszystko kupi".Sądząc po treści niektórych komentarzy "ciemny lud" szleje na "zakupach".W szale "zakupów"zapominają,że MYŚLENIE NIE BOLI

    Odpowiedz
  • Nadzór sprawuje minister(2017-12-02 11:53) Zgłoś naruszenie 134

    Dla pełnego obrazu przeczytajcie stosowne przepisy Ustawy „Prawo o ustroju sądów powszechnych”. Art. 8. Działalność administracyjna sądów polega na: 1) zapewnieniu odpowiednich warunków techniczno-organizacyjnych oraz majątkowych funkcjonowania sądu i wykonywania przez sąd zadań, o których mowa w art. 1 § 2 i 3; 2) zapewnieniu właściwego toku wewnętrznego urzędowania sądu, bezpośrednio związanego z wykonywaniem przez sąd zadań, o których mowa w art. 1 § 2 i 3. Art. 9. Nadzór administracyjny nad działalnością sądów, o której mowa w art. 8 pkt 1, sprawuje Minister Sprawiedliwości, na zasadach określonych w dziale I rozdziale 6 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 885, z późn. zm.1) ). Art. 9a. § 1. Wewnętrzny nadzór administracyjny nad działalnością sądów, o której mowa w art. 8 pkt 2, sprawują prezesi sądów. § 2. Zewnętrzny nadzór administracyjny nad działalnością sądów, o której mowa w art. 8 pkt 2, sprawuje Minister Sprawiedliwości przez służbę nadzoru, którą stanowią sędziowie delegowani do Ministerstwa Sprawiedliwości w trybie art. 77/. Art. 31a. § 1. Dyrektor sądu: 1) kieruje działalnością administracyjną sądu, w zakresie wskazanym w art. 8 pkt 1; 2) wykonuje zadania przypisane, na podstawie odrębnych przepisów, kierownikowi jednostki w zakresie finansowym, gospodarczym, kontroli finansowej, gospodarowania mieniem Skarbu Państwa oraz audytu wewnętrznego w tych obszarach; 3) jest zwierzchnikiem służbowym i dokonuje czynności z zakresu prawa pracy oraz reprezentuje sąd w tym zakresie wobec pracowników sądu, z wyłączeniem sędziów, asesorów sądowych, referendarzy sądowych, kuratorów zawodowych, asystentów sędziów oraz kierowników i specjalistów opiniodawczych zespołów sądowych specjalistów; 4) określa, w porozumieniu z prezesem sądu, rozmieszczenie i liczbę poszczególnych stanowisk w wydziałach sądu, na których są zatrudniani pracownicy sądu, z wyłączeniem sędziów, asesorów sądowych, referendarzy sądowych, kuratorów zawodowych i asystentów sędziów; 5) reprezentuje Skarb Państwa w zakresie powierzonego mienia i zadań sądu; 6) dysponuje rachunkami depozytowymi Ministra Finansów, o których mowa w art. 83a ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, z zastrzeżeniem art. 83a ust. 2 tej ustawy. § 2. Dyrektor sądu apelacyjnego sporządza roczne sprawozdanie z działalności sądów działających na obszarze apelacji, w zakresie powierzonych mu zadań, na podstawie sprawozdań z działalności sądów okręgowych lub rejonowych, sporządzonych przez dyrektorów tych sądów, w zakresie powierzonych im zadań. § 3. W terminie do końca kwietnia każdego roku dyrektor sądu apelacyjnego, za pośrednictwem prezesa sądu apelacyjnego, po zasięgnięciu opinii zgromadzenia ogólnego sędziów apelacji, przedkłada Ministrowi Sprawiedliwości sprawozdanie za rok poprzedni. Art. 32. § 1. Dyrektora sądu zatrudnia się na podstawie powołania. Dyrektora sądu powołuje i odwołuje Minister Sprawiedliwości.

    Odpowiedz
  • 2,5 miesiąca(2017-12-02 11:24) Zgłoś naruszenie 129

    Rozumiecie w czym rzecz? Organy ścigania zbierają dowody, prokuratura stawia w oparciu o nie zarzuty, a sąd jeżeli sprawa jest ewidentna, gra na zwłokę, aż się przedawni. Nikt nie musi nic robić, nikt nie ryzykuje, tylko czeka. A prezes wybiera która sprawa na wokandę, a która nie.

    Odpowiedz
  • ree(2017-12-02 07:05) Zgłoś naruszenie 124

    Problem w tym, że dyrektor administracyjny po kontrolą prezesa sądu, bo mianowany przez ministra i ustawowo kontrolowany przez ministra

    Odpowiedz
  • Mirek(2017-12-02 14:07) Zgłoś naruszenie 102

    A kto powołuje i odpowiada za dyrektorów administracyjnych??????Przecież nie prezes.Ale cóż "ciemny lud wszystko kupi".Sądząc po treści niektórych komentarzy "ciemny lud" szleje na "zakupach".W szale "zakupów"zapominają,że MYŚLENIE NIE BOLI

    Odpowiedz
  • gh(2017-12-02 07:59) Zgłoś naruszenie 82

    Komisja Reprywatyzacyjna zajmuje sie slupami, plotkami a prawidziwi potentaci grube ryby ktorzy dorobili sie na reprywatyzacji sa niedostepni dla prawa i zajmuja wysokie stanowiska w panstwie. Bedzie dobrze jak minister Jaki znajdzie trop do grubych ryb i przestanie udawac ze o nich nic nie wie i tylko slupami i plotkami sie zajmuje

    Odpowiedz
  • dyrektor(2017-12-02 19:36) Zgłoś naruszenie 61

    Absurdalność sytuacji polega na tym, że zgodnie z ustawą o ustroju sądów powszechnych to nie prezes, tylko minister sprawiedliwości sprawuje nadzór nad dyrektorami sądów i może ich m. in. dowolnie powoływać (bez konkursu!) i odwoływać (bez podawania przyczyn!)! Prezes sądu nie ma kompetencji do nadzorowania dyrektorów. Może więc Min. Ziobro powinien z powodu braku nadzoru odwołać... sam siebie?...,

    Odpowiedz
  • Mareks(2017-12-03 12:22) Zgłoś naruszenie 43

    Mam nadzieję, że na rozpatrzenie swojego pozwu pani Sędzia poczeka w kolejce jak zwykły śmiertelnik czyli 2,5 roku.

    Odpowiedz
  • Mirek(2017-12-02 14:07) Zgłoś naruszenie 43

    A kto powołuje i odpowiada za dyrektorów administracyjnych??????Przecież nie prezes.Ale cóż "ciemny lud wszystko kupi".Sądząc po treści niektórych komentarzy "ciemny lud" szleje na "zakupach".W szale "zakupów"zapominają,że MYŚLENIE NIE BOLI

    Odpowiedz
  • Artek12350(2017-12-23 09:02) Zgłoś naruszenie 10

    Jak cięzko oderwać ludzi od koryta koń by się usmiał !!!!!

    Odpowiedz
  • kiki(2017-12-04 13:41) Zgłoś naruszenie 00

    a kto jest ostatni w "przewlekłości prowadzenia spraw" ?

    Odpowiedz