Kara za "lajki". Czy można zostać skazanym za popieranie nieodpowiednich treści na Facebooku?

02.12.2017, 12:00; Aktualizacja: 03.12.2017, 22:50
Bardzo często się zdarza, że „lajkowane” treści mogą zawierać treści niezgodne z prawem – stanowiące czyny zabronione

Bardzo często się zdarza, że „lajkowane” treści mogą zawierać treści niezgodne z prawem – stanowiące czyny zabronioneźródło: ShutterStock

„Lajk”, znak uniesionego kciuka z napisem „Lubię to!”, dokonał rewolucji w mediach społecznościowych. Nigdy wcześniej wyrażenie emocji w sieci nie było tak proste, a użycie tego przycisku na stronach internetowych wynosi kilkadziesiąt miliardów dziennie. Czy za lajkowanie niewłaściwych treści możemy być pociągnięci do odpowiedzialności karnej?

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło: Źródło zewnętrzne

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

  • To jest ...(2017-12-02 18:20) Zgłoś naruszenie 443

    .... próba zastraszania i ograniczanie wolności słowa i poglądów.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • abcd(2017-12-03 11:45) Zgłoś naruszenie 211

    To jest chore. Po pierwsze można pomylić się przy kliknięciu (zdarza się). Po drugie i znacznie ważniejsze dyskusje pod artykułami charakteryzują się własną dynamiką i logiką. Mogę nie do końca zgadzać się z treścią, ale daję "+" za celne ujęcie problemu. Szybkość komentowania sprawia, że nie są to wypowiedzi do końca przemyślane, są często emocjonalną reakcją na komentarze przeciwnika, który może być zwykłym prowokatorem. To niedopuszczalna i kolejna próba ingerowania w wolność słowa i wolność internetu.

    Odpowiedz
  • prawnik(2017-12-03 12:01) Zgłoś naruszenie 211

    Pod względem prawnym można snuć takie wywody. Podobnie jak snuje się wywody, czy pijany ma prawo wyjść na ulicę i czy sam fakt, że zatacza się na chodniku jest przestępstwem "sprowadzenia bezpośredniego ryzyka katastrofy w ruchu lądowym". Można snuć takie rozważania. Tylko prawo karne jest jak morze, które musi mieć swój brzeg. Nie jak biblijny potop zalewający wszystko. Bo gdy wszyscy są przestępcami, gdzie będzie prawość? Czy otoczymy kraj drutem kolczastym i wywiesimy napis "więzienie". A jeśli więcej niż kraj? Jak otoczymy Ziemię tym drutem, skoro jest kulista?

    Odpowiedz
  • poluk(2017-12-02 17:37) Zgłoś naruszenie 167

    precz z liberalnym faszyzmem

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • prawnik(2017-12-03 15:16) Zgłoś naruszenie 134

    @abcd Masz rację. Jedynym sposobem na to, by nie wymyślano przepisów karnych mogących uderzać w każdego, jest właśnie liberalizm. Rzeczywisty liberalizm, jak z założeń Adama Smitha. Akcentujący wolność powiązaną z wiedzą, nauczaniem i doskonaleniem każdej osoby. Z pamięcią o tym, że moja wolność nie powinna być krzywdą bliźniego. Że wolność każdego z nas jest wolnością nas wszystkich.

    Odpowiedz
  • Pachoł miejski(2017-12-04 08:06) Zgłoś naruszenie 100

    Niedługo będzie jak w "Raporcie mniejszości"

    Odpowiedz