SN nie miał wątpliwości: Konwencja haska nie może przesłaniać dobra dziecka

autor: Michał Culepa23.11.2017, 07:00; Aktualizacja: 23.11.2017, 07:35
Dziecko, sąd, prawo

Zarówno konwencja haska, jak i przywołane rozporządzenie unijne stanowią już element krajowego porządku prawnego i mogą być stosowane bezpośrednioźródło: ShutterStock

 Sąd może zmienić wcześniejsze orzeczenie nakazujące jednemu z rodziców wydanie dziecka drugiemu rodzicowi, zamieszkałemu w innym kraju. Liczy się dobro małoletniego. To sedno wczorajszej uchwały Sądu Najwyższego.

Jak to się zdarza w podobnych sprawach, źródłem problemów prawnych był poważny konflikt rodzinny. Jego kulminacją było przywiezienie przez Aleksandrę C. we wrześniu 2015 r. córki z Francji do Polski. Stało się to bez zgody ojca dziecka, Pierre’a C. Mężczyzna w trybie przewidzianym przez konwencję haską z 25 października 1980 r. dotyczącą cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę, uzyskał w Sądzie Rejonowym w B. postanowienie nakazujące matce wydanie dziewczynki.

Sąd odrzucił wnioski Aleksandry C. i prokuratury o uchylenie tego postanowienia. Wskazał, że celem konwencji oraz unijnego rozporządzenia nr 2201/2003 z 2003 r. dotyczącego jurysdykcji i wykonywania orzeczeń w sprawach małżeńskich oraz w sprawach dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej, jest przede wszystkim przeciwdziałanie negatywnym skutkom międzynarodowego uprowadzenia dziecka przez jednego z rodziców, a także szybki powrót małoletniego do kraju pochodzenia. A wszystko to przy braku ingerencji w kwestie władzy rodzicielskiej (gdyż nie to było przedmiotem postępowania).

Prokurator i matka dziecka złożyli zażalenie, które miał rozpatrzyć opolski Sąd Okręgowy. Powziął on jednak wątpliwość prawną, czy w tej sytuacji w ogóle dopuszczalna jest sądowa zmiana orzeczenia w trybie przewidzianym przez art. 577 kodeksu postępowania cywilnego. Przepis ten stanowi, że sąd opiekuńczy może zmienić swe postanowienie – nawet prawomocne – jeżeli wymaga tego dobro osoby, której postępowanie dotyczy. Zapytany o tę kwestię Sąd Najwyższy, obradując w składzie trzech sędziów, wydał uchwałę, w której stwierdził, że zasada określona w art. 577 k.p.c. ma zastosowanie także do postanowień zarządzających wydanie dziecka na mocy konwencji haskiej.


Pozostało 35% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane