Kurnicki: Minister sprawiedliwości w coraz mętniejszej wodzie

autor: Łukasz Kurnicki20.11.2017, 16:00; Aktualizacja: 20.11.2017, 22:10
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

"Decyzje ministra są uznaniowe, podejmowane bez obowiązku wyjaśnienia ich podstaw, i niezaskarżalne"źródło: ShutterStock

Jeśli proponowane w odniesieniu do Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa rozwiązania (nie odnoszę się tu do projektu I prezes SN) zostaną przeforsowane, będzie można mówić o skoku na SN czy na KRS.

Wprowadzone niedawno zmiany w zakresie powoływania i odwoływania prezesów sądów powszechnych – mimo że niezgodne z konstytucją – nie miały takiego charakteru. Była to kontynuacja trendu, który występuje od lat. W zasadzie sądy powszechne nigdy nie były do końca niezależne. Zwracał na to uwagę m.in. Stanisław Dąbrowski, I prezes SN, który słusznie postrzegał sprawę telefonicznej dyspozycyjności prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku jako skutek regulacji wprowadzających uzależnienie sądów od władzy wykonawczej (por. „Nie ma niezawisłych sędziów bez niezależnych sądów”, DGP z 6 września 2013 r.). Warto więc zwrócić uwagę na całokształt zależności sądów od ministra sprawiedliwości (dalej MS).

Sądy są powoływane i likwidowane przez MS. Po tzw. reformie Gowina wprowadzono ustawowe obwarowania dotyczące likwidacji sądów rejonowych. Sądy okręgowe i apelacyjne MS może jednak nadal znosić i powoływać według swojego uznania. Wydziały i sekcje wewnątrz sądów są tworzone i likwidowane przez MS. Decyzje w tym przedmiocie, podobnie jak w odniesieniu do powoływania i likwidowania sądów, są ostateczne, niepodważalne i nieweryfikowalne. MS ma tu wolną rękę.


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • hahaha(2017-11-20 20:43) Zgłoś naruszenie 50

    Redakcjo! Czy j to artykuł? W tytule Mgłosiek. Zdjęcie: Mgłosiek. A jako autor - Łukasz Kurnicki. To kto to napisał?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane