statystyki

Kurnicki: Minister sprawiedliwości w coraz mętniejszej wodzie

autor: Łukasz Kurnicki20.11.2017, 16:00; Aktualizacja: 20.11.2017, 22:10
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

"Decyzje ministra są uznaniowe, podejmowane bez obowiązku wyjaśnienia ich podstaw, i niezaskarżalne"źródło: ShutterStock

Jeśli proponowane w odniesieniu do Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa rozwiązania (nie odnoszę się tu do projektu I prezes SN) zostaną przeforsowane, będzie można mówić o skoku na SN czy na KRS.

Wprowadzone niedawno zmiany w zakresie powoływania i odwoływania prezesów sądów powszechnych – mimo że niezgodne z konstytucją – nie miały takiego charakteru. Była to kontynuacja trendu, który występuje od lat. W zasadzie sądy powszechne nigdy nie były do końca niezależne. Zwracał na to uwagę m.in. Stanisław Dąbrowski, I prezes SN, który słusznie postrzegał sprawę telefonicznej dyspozycyjności prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku jako skutek regulacji wprowadzających uzależnienie sądów od władzy wykonawczej (por. „Nie ma niezawisłych sędziów bez niezależnych sądów”, DGP z 6 września 2013 r.). Warto więc zwrócić uwagę na całokształt zależności sądów od ministra sprawiedliwości (dalej MS).

Sądy są powoływane i likwidowane przez MS. Po tzw. reformie Gowina wprowadzono ustawowe obwarowania dotyczące likwidacji sądów rejonowych. Sądy okręgowe i apelacyjne MS może jednak nadal znosić i powoływać według swojego uznania. Wydziały i sekcje wewnątrz sądów są tworzone i likwidowane przez MS. Decyzje w tym przedmiocie, podobnie jak w odniesieniu do powoływania i likwidowania sądów, są ostateczne, niepodważalne i nieweryfikowalne. MS ma tu wolną rękę.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • hahaha(2017-11-20 20:43) Zgłoś naruszenie 50

    Redakcjo! Czy j to artykuł? W tytule Mgłosiek. Zdjęcie: Mgłosiek. A jako autor - Łukasz Kurnicki. To kto to napisał?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane