Facebook może być pozywany w różnych krajach, ale indywidualnie

autor: Sławomir Wikariak15.11.2017, 19:00
Facebook, internet

Maximilian Schrems ma prawo pozywać Facebooka przed austriackim sądemźródło: ShutterStock

Użytkownicy Facebooka z różnych państw nie mogą wspólnie, w jednym procesie, dochodzić roszczeń przeciwko temu serwisowi o naruszenie ich prywatności – twierdzi w wydanej wczoraj opinii rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Michal Bobek.

To kolejna precedensowa sprawa wytoczona przez austriackiego prawnika i aktywistę Maximiliana Schremsa, który w 2015 r. doprowadził do unieważnienia umowy Safe Harbour stanowiącej podstawę prawną do transferu danych z Unii Europejskiej do Stanów Zjednoczonych.

Tym razem do sądu w Wiedniu złożył pozew o naruszenie jego prywatności przez serwis Facebook, domagając się m.in. 500 euro odszkodowania. Jednocześnie założył stronę internetową, przez którą 25 tys. osób dokonało na niego cesji swych roszczeń (kolejne 50 tys. czeka w kolejce). W ten sposób Schrems mógłby je reprezentować, a potem podzielić się wygraną. Toczące się postępowanie obejmuje tylko siedem tych roszczeń i ma na celu niejako przetarcie drogi prawnej do kolejnego procesu.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane