KRS odpiera argumenty asesorów. Żurek: Nie mogliśmy wezwać do "uzupełnienia braków"

02.11.2017, 15:55; Aktualizacja: 02.11.2017, 16:31
Waldemar Żurek

Waldemar Żurekźródło: PAP
autor zdjęcia: Rafał Guz

Krajowa Rada Sądownictwa nie mogła wezwać kandydatów na asesorów do "uzupełnienia braków" - mówi PAP rzecznik KRS sędzia Waldemar Żurek, odpierając zarzuty asesorów, co do których powołania przez ministra sprawiedliwości Rada wyraziła sprzeciw.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (50)

  • peter(2017-11-02 17:27) Zgłoś naruszenie 6737

    ciekawe, że po wydaniu decyzji KRS potrzebuje "kilku dni", żeby odpowiedzieć na argumenty asesorów. Skoro decyzja już wydana, to powinni znać już własne kontrargumenty. Chyba, że wydano decyzję pod tezę, a teraz będzie się do niej dorabiać uzasadnienie.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Mecenas(2017-11-02 16:29) Zgłoś naruszenie 6673

    Wstyd DUDA że zablokowałeś dekomunizację "polskiego" sądownictwa.... Wstyd DUDA....

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Obiektywny(2017-11-02 17:07) Zgłoś naruszenie 5832

    Szkoda młodych ludzi. Ktoś kto sam prawdopodobnie był asesorem powołanym przez Ministra i to w czasach PRLu kwestionuje konstytucyjność tego rozwiązania i bez wyroku TK swoimi działaniami paraliżuje tą instytucje. Może najpierw samemu będąc wcześniej asesorem powołanym przez Ministra należało mieć honor i godność i ustąpić ze stanowiska i dopiero wtedy kwestionować taki tryb powoływania asesorów. Jak sami człnkowie KRSu byłli w przeszłości asesorami powołanym przez Ministra to nic się nie dzieje i mogą być dalej sędziami,, a w przypadku innych to już niekonstytucyjne. Sędziowie nie muszą aktualizować badań lekarskich, ale asesorzy powinni. Szkoda słów.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Reforma KRS pilnie potrzebna(2017-11-02 19:17) Zgłoś naruszenie 5539

    Swoim działaniem KRS przekonuje, że powinna być natychmiast zreformowana. To niewiarygodne, że ani jeden wniosek z 265 nie był poprawny.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • dziadek(2017-11-02 20:54) Zgłoś naruszenie 553

    no to teraz pytanie "małego jasia": skoro magistrowie prawa (minimum) czyli mistrzowie prawa różnie widzą i pojmują przepisy prawa to jak ja idiota prawny mam odpowiadać za nieznajomość prawa??? czyż to nie jest choćby i tylko logiczna sprzeczność??!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • pomidorowa(2017-11-02 19:44) Zgłoś naruszenie 5125

    A ktoś kto żąda zwrotu alimentów od córki ma niskazitelny charakter?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • smok(2017-11-02 18:48) Zgłoś naruszenie 4736

    Totalna głupota, połączona z totalną opozycją, to główne przesłanie tego świra z KRS.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • jamasz(2017-11-02 17:58) Zgłoś naruszenie 4535

    Obiektywny - brawo,lepiej nie można w prostych słowach napisać o tym zdarzeniu.Najlepiej gdyby członkowie KRS-u podali się do dymisji,ale znając ludzkie ułomności tj. przywiązanie do kasy i nic nie robienia będą szli w zaparte

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • logik(2017-11-02 18:35) Zgłoś naruszenie 4439

    sądy STALINOWSKIE w Polsce należy jak najszybciej rozpędzić i utworzyć nowe z nowych ludzi. Obecnych tzw. sędziów potraktować co najmniej jak UB-eków (SB-ków), bo to jeszcze gorsza zaraza (to byli "nadzorcy" wspólnie z prokuraturą). Dla "zasłużonych sędziów" zastosować program CELA+ Oni nauczeni są bezkarności. Dopóki sędziowie i prokuratorzy nie będą odpowiadać za bezprawie i z hukiem wylatywać, to nic się nie zmieni.

    Odpowiedz
  • prawnik(2017-11-02 19:07) Zgłoś naruszenie 4314

    Głupcy. Narozrabiał ten, kto stworzył złe prawo i sam nie potrafił go wykonać. Nie ten, kto ocenił, że prawa nie wykonano.

    Odpowiedz
  • emeryt(2017-11-02 20:16) Zgłoś naruszenie 3042

    Krew by mnie zalała ,jakby asesor orzekał w mojej sprawie. Niedoświadczony młokos nie znający życia i z nominowanych "Ziobrystów..".....................,politycznej kasty PIS-u!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • aplikant(2017-11-02 19:43) Zgłoś naruszenie 2617

    no prosze jyz asesorowie sie oburzaja a co maja powiedzic aplikanci ze stara aplikacja oni nie maja przywilejow czy tak ma wygladac sprawiedliwosc to jest skandal ze strony ministerstwa wszyscy powinni byc traktowani jednakowo niech popracuja jako asystenci i wykarza sie wiedza bo szkola to nie wszystko brawo KRS

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • kaka(2017-11-03 08:49) Zgłoś naruszenie 227

    Zaraz zaraz: "Pytany o zarzuty, że KRS powinien był wezwać asesorów do uzupełnienia braku, Żurek odpowiedział, że nie było to możliwe, gdyż w procedurze co do asesorów KRS nie prowadzi pełnego postępowania." "Podkreślił tymczasem, że np. dyplomy ukończenia aplikacji asesorów przysłano KRS dopiero 30 października, na życzenie KRS." To w końcu KRS mógł wyzwać o dodatkowe dokumenty czy nie?!

    Odpowiedz
  • Zofia(2017-11-03 10:08) Zgłoś naruszenie 2214

    Janda, Stalińska i inne Szczury STAWAĆ W OBRONIE młodych prawników = asesorów DLACZEGO ICH NIE BRONICIE? czy ONI są gorsi od rezydentów? no ruszać tyłki i wspierać ich!!!! gdzie jesteście co???

    Odpowiedz
  • taka tam(2017-11-02 20:15) Zgłoś naruszenie 227

    Czy ktoś może mi wytłumaczyć, czym różni się instytucja obecnej asesury od tej, która została uznana za niekonstytucyjną w 2007 roku przez Trybunał Konstytucyjny?? Co się zmieniło ?

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • poxer fox(2017-11-03 10:11) Zgłoś naruszenie 1812

    POzorna Stalinowska Instytucja KRS ! Układ Mafijny PRL-u ma się dobrze jak widać ! Jak długo jeszcze ??? Sądy w ręce wyborców!!!

    Odpowiedz
  • kp(2017-11-03 00:47) Zgłoś naruszenie 1712

    Duda wstydź się...........................

    Odpowiedz
  • W Polsce wystarczy zrobić tylko to samo(2017-11-03 12:54) Zgłoś naruszenie 155

    Gdybyście wszyscy pozjadali wszystkie rozumy, to jedno jest pewne - postkomuna i Kasta istnieją , brali udział w prywatyzacji, reprywatyzacji i grubej kresce, gdy inne kraje przeprowadzili deubekizacje i dekomunizację, i nie mają żadnych post KRS-ów naginających prawo i konstytucję.

    Odpowiedz
  • orim(2017-11-02 18:38) Zgłoś naruszenie 1120

    Nic się nie stało. Zaraz rzecznik praw obywatelskich i Helsińska fundacja praw człowieka ujmą się za asesorami

    Odpowiedz
  • ree(2017-11-03 03:53) Zgłoś naruszenie 51

    Skład KRS ma zapewnić udział w jej pracach przedstawicieli wszystkich pionów władzy publicznej: ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej[15]. Rada składa się z 25 członków (art. 187 ust. 1 Konstytucji): Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz Ministra Sprawiedliwości (wchodzą w skład KRS z urzędu, na czas sprawowania funkcji), jednej osoby powołanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej, piętnastu członków wybranych spośród sędziów: Sądu Najwyższego (dwóch), sądów apelacyjnych (dwóch), sądów administracyjnych (dwóch), sądów okręgowych (ośmiu) i sądów wojskowych (jeden), czterech członków wybranych przez Sejm spośród posłów oraz dwóch członków wybranych przez Senat spośród senatorów. Konstytucja nie ustanawia kadencji Rady jako całości[16]. Kadencja wybieranych członków KRS (21) wynosi 4 lata (art. 187 ust. 3 Konstytucji). Pozostałych czterech członków zasiada w Radzie albo w związku ze stanowiskiem i na czas, w którym to stanowisko zajmuje (Minister Sprawiedliwości, Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego i Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego), bądź też bez konstytucyjnie określonej kadencji (osoba powołana przez Prezydenta)[16]. Pierwszy skład Rady ukonstytuował się na posiedzeniu, które odbyło się 23 lutego 1990[17]. Ustrój, zakres działania i tryb pracy Krajowej Rady Sądownictwa oraz sposób wyboru określa ustawa (art. 187 ust. 4 Konstytucji). I co, nowo ******************* już podskakują ? Pierwszy prezes Sądu Najwyższego ma czekać, *********** przyniesie zaświadczenie, że nie jest wariatem ?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz