Reparacje: PiS zaskarżył przepisy o immunitecie sądowym państwa obcego

autor: Piotr Szymaniak31.10.2017, 07:18; Aktualizacja: 31.10.2017, 08:15
Artykuł 9 konstytucji stanowi, że Polska przestrzega wiążącego ją prawa międzynarodowego

Artykuł 9 konstytucji stanowi, że Polska przestrzega wiążącego ją prawa międzynarodowegoźródło: ShutterStock

Wniosek o zbadanie zgodności z ustawą zasadniczą dotyczy art. 11037 pkt 2 oraz art. 1113 kodeksu postępowania cywilnego. Potencjalna niekonstytucyjność pierwszej z wymienionych norm wynika nie tyle z treści samego przepisu, ile z jego ustalonej w orzecznictwie interpretacji.

Artykuł 11037, który określa jurysdykcję krajową sądów, nie przesądza wprost, że sprawy dotyczące odszkodowań należnych od obcego państwa z tytułu zbrodni wojennych, ludobójstwa i zbrodni przeciw ludzkości są spod niej wyłączone. Jednak, jak podkreślają wnioskodawcy, zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, art. 11037 pkt 2 k.p.c. nie obejmuje zobowiązań wynikających z czynów niedozwolonych, których dopuściło się inne państwo wobec RP i jej obywateli, ze względu na przysługujący państwom obcym immunitet jurysdykcyjny.

Zdaniem posłów rządzącej partii art. 11037 w zakresie, w jakim wyłącza możliwość dochodzenia odszkodowań od obcego państwa, narusza konstytucyjne przepisy dotyczące przestrzegania prawa międzynarodowego (art. 9 ustawy zasadniczej), prawa własności (art. 21 ust. 1), godności (art. 30) i prawa do sądu (art. 45 ust. 1).


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane