statystyki

Prezydent z posłem wymieniają uwagi. Ustawy o KRS i SN zostają w sejmowej poczekalni

autor: Grzegorz Osiecki23.10.2017, 07:44; Aktualizacja: 23.10.2017, 08:24
Rozmowy dotyczą również tego – jak wynika z naszych informacji – co zrobić, gdyby opozycja odmówiła udziału w wyborze sędziów KRS

Rozmowy dotyczą również tego – jak wynika z naszych informacji – co zrobić, gdyby opozycja odmówiła udziału w wyborze sędziów KRSźródło: ShutterStock

Wszystko wskazuje na to, że Sejm w tym tygodniu nie zajmie się prezydenckimi projektami ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Zanim posłowie zabiorą się do prac, prezydent i poseł Jarosław Kaczyński chcą uzgodnić, jakie zmiany mają się znaleźć w ustawie.

Jak zapewniają współpracownicy obu panów, porozumienie jest bliżej. Część poprawek została uzgodniona, ale różnica zdań dotyczy jednego z najważniejszych mechanizmów, czyli wyboru sędziów do KRS przez Sejm.

A co, jeśli opozycja odmówi

PiS zgadza się, by był on dokonywany większością trzech piątych poselskich głosów, ale negocjowany jest dodatkowy mechanizm, na wypadek gdyby nie udało się zebrać takiej większości. Andrzej Duda zaproponował, by w takim przypadku sędziowie zostali wybrani według zasady jeden poseł – jeden głos. PiS krytykuje to rozwiązanie jako niekonstytucyjne. Nadal nie znamy jednak jego kontrpropozycji w tej kwestii, poza tym, że ma ona gwarantować miejsce w KRS sędziom wskazanym przez opozycję.

Rozmowy dotyczą również tego – jak wynika z naszych informacji – co zrobić, gdyby opozycja odmówiła udziału w wyborze sędziów KRS. PO i Nowoczesna kwestionują zaproponowane przez prezydenta wygaszenie kadencji obecnej KRS i wybór sędziów do nowej rady przez Sejm jako niekonstytucyjne. Argumentują, że zgodnie z konstytucją kadencja wybranych członków KRS trwa cztery lata, więc ustawa nie może jej wcześniej zakończyć. Poza tym wyborów sędziów członków KRS ich zdaniem mogą dokonywać tylko, tak jak dziś, sędziowie, a nie parlamentarzyści. Dlatego jest bardzo prawdopodobne, że gdyby prezydencka ustawa o KRS weszła w życie, to obie partie nie wezmą udziału w wyborach członków nowej KRS.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Ted(2017-10-23 10:38) Zgłoś naruszenie 11

    Dlaczego te projekty nie są podawane do publicznej wiadomości? Rodzi to podejrzenie ,że Prezes z Prezydentem coś knują co nie spodoba się narodowi.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane