statystyki

Ustawa reprywatyzacyjna: Jest projekt adowkatów

autor: Jakub Styczyński17.10.2017, 07:27; Aktualizacja: 17.10.2017, 08:25
Adwokaci zaznaczają, że niezbędne jest również definitywne uregulowanie kwestii roszczeń na przyszłość

Adwokaci zaznaczają, że niezbędne jest również definitywne uregulowanie kwestii roszczeń na przyszłośćźródło: ShutterStock

Pomoc dla lokatorów, maksymalnie uproszczone postępowania w przedmiocie ustalenia rekompensaty oraz uregulowanie kwestii roszczeń na przyszłość – to główne założenia do ustawy reprywatyzacyjnej dla Warszawy, które zostały przygotowane przez specjalnie powołany do tego zespół działający przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie.

Przewodniczą mu adwokat Maciej Górski z prof. Zbigniewem Banaszczykiem. Zespół działa od ponad pół roku i, nie bacząc na ustawę zaproponowaną kilka dni temu przez ministra Patryka Jakiego, chce wkrótce zaprezentować własną szczegółową koncepcję założeń, niewykluczone, że także treść ustawy.

Przedstawiciele stołecznej ORA proponują, aby nie zwracać kamienic z lokatorami i zastąpić roszczenie restytucyjne roszczeniem odszkodowawczym, które powinno zostać jednak pomniejszone o wartość dokonanych przez państwo nakładów. Nie powinny również podlegać zwrotowi m.in. nieruchomości wykorzystywane bądź przeznaczone na realizację celów publicznych, zabudowane przez Skarb Państwa lub jednostkę samorządu terytorialnego po dniu wejścia w życie tzw. dekretu Bieruta (jeżeli wartość tej zabudowy znacznie przekracza wartość gruntu). W tych wszystkich przypadkach powinno przysługiwać odszkodowanie. Zdaniem adwokatów ustawa powinna też uregulować kwestię podmiotów, które w wyniku wejścia w ubiegłym roku małej ustawy reprywatyzacyjnej, przewidującej nowe, nieznane wcześniej przesłanki do odmowy zwrotu nieruchomości, zostały pozbawione swoich praw bez żadnego odszkodowania.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane