RPO: Obowiązkowe warsztaty dla sprawców przemocy domowej

autor: Piotr Szymaniak11.10.2017, 19:00
Przepisy nie przewidują natomiast możliwości nałożenia obowiązku uczestnictwa w programie na skazanych na bezwzględną karę pozbawienia wolności.

Przepisy nie przewidują natomiast możliwości nałożenia obowiązku uczestnictwa w programie na skazanych na bezwzględną karę pozbawienia wolności.źródło: ShutterStock

Tylko niewielki procent skazanych za znęcanie się nad rodziną zostaje zobowiązanych przez sąd do uczestnictwa w zajęciach korekcyjno-edukacyjnych. W 2014 r. z grupy ponad 10 tys. osób tylko 731 zostały skierowane na szkolenia poświęcone kwestii rozwiązywania problemów bez używania przemocy. Rok później środek ten zastosowano w 821 przypadkach (liczba skazanych także wynosiła 10 tys.).

– Sam fakt skazania sprawcy przemocy nie powoduje jednak, że w jego zachowaniu nastąpi skuteczna zmiana. Nawet zastosowanie kary, w tym tej najdolegliwszej izolacji penitencjarnej, najczęściej nie wpływa na zmianę jego przekonań i zachowań – podkreśla dr Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich.

W dodatku sąd może, ale wcale nie musi, wysłać na specjalne warsztaty ludzi, którzy do więzienia nie trafiają (czyli np. w przypadku warunkowego umorzenia postępowania, zawieszenia wykonania kary, orzeczenia kary ograniczenia wolności lub innego środka karnego, a także stosując warunkowe przedterminowe zwolnienie). Jednak o ile przy warunkowym zwolnieniu dyrektorzy zakładów karnych coraz częściej wnioskują o nałożenie na sprawcę takich obowiązków, o tyle sądy przychylają się do tych wniosków coraz rzadziej.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane