statystyki

Kolor to nie znak towarowy, nie można go monopolizować

autor: Michał Culepa09.10.2017, 07:24; Aktualizacja: 09.10.2017, 08:46
Chodziło o kwestię podświetlenia stacji.

Chodziło o kwestię podświetlenia stacji.źródło: ShutterStock

Podświetlenie stacji benzynowej określonym kolorem nie może być traktowane jako ściśle chroniony element znaku towarowego – uznał Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła pozwu, który złożyła spółka B., właściciel sieci stacji benzynowych BP, przeciwko firmie Mariana S., która z kolei prowadziła kilka stacji pod marką S. Powód twierdził, że sieć należąca do pozwanego ma prawie identyczną, zielono-żółtą kolorystykę, ponadto stosuje podświetlenie budynków, szyldów i dystrybutorów paliw w kolorze zielonym, co powoduje, że stacje BP i należące do S. są dla kierowców nie do odróżnienia. Zdaniem spółki B. stanowiło to niedozwolony czyn określony w art. 5 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (t.j. Dz.U. z 2003 r. nr 153, poz. 1503 ze zm.). Przepis ten mówi, że czynem nieuczciwej konkurencji jest takie oznaczenie przedsiębiorstwa, które może wprowadzić klientów w błąd co do jego tożsamości, przez używanie firmy, nazwy, godła, skrótu literowego lub innego charakterystycznego symbolu wcześniej używanego do oznaczenia innego przedsiębiorstwa. Dlatego domagała się zakazania stosowania przez stacje benzynowe S. kombinacji kolorów zielonego z żółtym, wskazując, że stanowią one elementy chronionego znaku towarowego sieci BP, zarejestrowanego w Urzędzie Patentowym.

Argumenty powoda przekonały sądy I i II instancji. Inaczej podszedł do sprawy SN, do którego trafiła skarga kasacyjna. Przychylił się on do wniosków pozwu, ale w jednym punkcie wyrok uchylił i nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy.


Pozostało 25% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane